Srpski radnici u Slovačkoj robovi
Samostalni sindikat metalaca obratio se Inspektoratu Ministarstva rada i socijalne politike zahtevom da preispita kako strani poslodavci primenjuju Zakon o zaštiti naših građana na radu u inostranstvu. Neposredan povod je ponašanje rukovodstva slovačke firme ŽOS, koja je 2007. godine kupila "Gošinu" Fabriku šinskih vozila u Smederevskoj Palanci.
Potpredsednik pomenutog sindikata Božidar Todorović tvrdi da ta firma od avgusta ove godine upućuje u Slovačku proizvodne radnike iz svojih pogona u Smederevskoj Palanci. To bi bilo u redu da praksa ne pokazuje da to čini pod uslovima suprotnim Zakonu o zaštiti naših građana koji su radno angažovani u ŽOS-u.
Todorović navodi da se radnici iz Smederevske Palanke tamo upućuju na obuku, a u stvari tamo rade na teškim i složenim poslovima i po 12 sati dnevno. Oni u ŽOS-u, suprotno Zakonu o zaštiti naših građana, nisu prijavljeni na penzijsko i invalidsko osiguranje, nemaju zdravstveno osiguranje i zaštitu, pa ni druga prava iz radnog odnosa kao državljani zemlje zaposlenja, odnosno njihove kolege u ŽOS-u.
Naš sagovornik otkriva da je bilo više slučajeva lakših i težih povreda srpskih državljana na poslu. Njima se u takvoj situaciji za svaki pregled kod lekara odbijao odgovarajući iznos od ostvarene zarade. Uz to su vraćani u Smederevsku Palanku gde su vođeni na bolovanju sa naknadom od 65 odsto od zarade. Kako je njihovo odsustvo s posla prouzrokovano privremenom sprečenošću za rad, i kako u Srbiji nije moguće napraviti povrednu listu, njima je razlika do sto odsto isplaćivana na ruke.
Duplo manje plaćeni
|
Todorović sa žaljenjem konstatuje da je u poslednjih mesec dana došlo do povreda nekoliko radnika, koji su iz Smederevske Palanke poslati u Slovačku. Umesto da tamo budu osigurani i da im firma snosi troškove lečenja, oni se vraćaju nazad sa obrazloženjem poslodavca da su se razboleli na poslu.
- Budući da je to povreda našeg Zakona o zaštiti naših građana na radu u inostranstvu, mi smo kao sindikat bili prinuđeni da o tome obavestimo i naše Ministarstvo inostranih poslova i tako zatražimo zaštitu naših građana na radu u slovačkoj firmi ŽOS. Animirali smo i Ministarstvo rada i socijalne politike, a iz Direktorata za inspekciju rada nam je rečeno da strani poslodavac i te kako krši zakon, te da će po hitnom postupku reagovati - kaže Todorović.
Todorović naglašava da sindikat ne traži ništa drugo osim da radnici koji su angažovani u Slovačkoj rade pod istim uslovima i da imaju tretman kao i radnici ŽOS-a u matičnoj fabrici.
Todorović iznosi podatak da se u Fabrici šinskih vozila u Smederevskoj Palanci, od kad su je preuzeli Slovaci, dogodilo 330 povreda na radu, po čemu ova fabrika spada u jednu od rizičnijih u Srbiji.