EK ne interesuje status KiM, to je rešena stvar?
Direktorka kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević kaže da se u upitniku Evropske komisije neće nalaziti pitanja koja će biti usmerena na utvrđivanje statusa Kosova, "već ona na osnovu kojih komisija treba da utvrdi stanje reformi u Srbiji i ko i na koji način učestvuje u procesu evropskih integracija''.
Delevićeva, za ''Politiku'', time zapravo, potvrđuje izjavu Vensana Dežera, šefa delegacije Evropske unije u Srbiji, koji je naveo da u upitniku - koji će Srbija dobiti 24. novembra iz Brisela - nema pitanja o granicama, niti će biti traženi odgovori koji se tiču južne srpske pokrajine, navodi list.
U vezi sa Kosmetom Dežer je objasnio i da EK mora da postupa ''sa pozicija koje su statusno neutralne'' i podsetio da je to bio slučaj i u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU, u kojem postoji odredba u kojoj je naznačeno da se ŠP ne odnosi na Kosovo i Metohiju.
Upitana da li ova izjava šefa delegacije EU, možda, ukazuje na to da se više uvažavaju stavovi 22 članice EU, koje su priznale kosovsku nezavisnost, i onda Kosovo ne pominje, Delevićeva, kako prenosi "Politika", odgovara da nije reč o tome.
Svrha tih podataka iz upitnika nije, kaže ona, da se na osnovu njih utvrđuje da li je Kosovo država ili nije, nego da EK donese mišljenje da li je Srbija sposobna da postane kandidat za člana EU.
Prema Dežerovim rečima, u upitniku će, međutim, biti i nekoliko pitanja koja će u fokusu imati Kosovo, i to u vezi s kontrolom administrativne linije razgraničenja, kao i trgovinskih i komercijalnih odnosa, podseća "Politika".
Delevićeva naglašava da pitanje carinskog pečata kosovskih institucija u Cefti Srbija neće rešavati kroz upitnik nego kroz dijalog sa Prištinom, jer, ''upitnik nije način da se kroz njega rešavaju otvorena pitanja nego instrument koji treba da pruži odgovore na pitanja koja su komisiji važna da bi donela zaključak o tome da li je zemlja spremna da dobije status kandidata''.
''Mi ćemo odgovarati na pitanja onako kako pitanja budu dolazila, imajući, naravno, u vidu da je pred nama i dijalog između Beograda i Prištine'', kaže Delevićeva za "Politiku" i navodi da se Srbija nada i da će u tom dijalogu biti rešena mnoga pitanja.