U Americi 6.000 srpskih naučnika
Istraživanja pokazuju da je polovina naučnih radnika napustila Srbiju, a da od preostalih svaki peti razmišlja o odlasku x Potencijal naučne dijaspore veći je od 10.000 ljudi, tvrdi Vladimir Grečić
Srpski đaci ponovo su osvetlali obraz domovine, ovoga puta na "Matematičkom višeboju" u Moskvi, gde su među 68 ekipa iz Evrope i Azije osvojili 12 medalja - pet zlatnih, četiri srebrne i tri bronzane. Učenici Matematičke gimnazije su u Moskvi načinili još jedan podvig, osvojivši u ekipnom takmičenju prvo mesto što im je donelo epitet apsolutnih pobednika.
Mladim umovima se, zavidnim internacionalnim uspehom, otvara put karijere na razvijenom Zapadu, jer kako je pokazalo istraživanje, Srbija je po kriterijumima brine li o talentima i pokušava li da ih zadrži ili vrati u domovinu, na 136. mestu od 139
Nemačka budućnost
|
zemalja. Od suseda je iza nje samo Bosna i Hercegovina.
Polovina naučnika napustila je Srbiju zbog loših uslova i niskih primanja. Svaki peti razmišlja o odlasku, a polovina od njih je mlađa od 35 godina, pokazuje anketa koju je među naučnicima sprovelo Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Srbije.
Potencijal srpske naučne dijaspore je, prema tvrdnji eksperta za migracije dr Vladimira Grečića, veći od 10.000 ljudi, a kako ističe, premašuje razmere današnje naučne zajednice Srbije.
- Srbiju je, samo u proteklih 20 godina, napustio naučni vrh. Čak 2.000 doktora nauka je u SAD, odnosno više od 60 odsto onih koji su otišli iz matice u "obećanu zemlju" za naučnike migrante - objasnio je Grečić koji je autor knjige "Srpska naučna dijaspora".
Među 46.757 građana Srbije kojima su SAD u periodu od 2000. do 2009. izdale useljeničke vize, deset odsto ima fakultetsku spremu. Broj naučnika i inženjera iz Srbije računajući i doktore nauka, prema njegovim rečima, premašuje 6.000.
- Samo u toku tri školske godine, od 2000. do 2002. na univerzitetima SAD doktoriralo je 253 građana Srbije, ali se u domovinu vratilo tek tridesetak - kaže dr Grečić.
Zanimljivo je i da bi se, prema anketi među 450 srpskih studenata u SAD i Kanadi, 70 odsto stručnjaka vratilo u maticu pod određenim uslovima, što, kako objašnjava Grečić, pokazuje da oni nisu otišli iz zemlje zbog novca, već zbog boljih uslova za naučni rad.
- Srbija to ne može da im pruži, jer za naučno istraživački rad izdvaja 0,3 odsto društvenog proizvoda, dok recimo nordijske zemlje odvajaju četiri odsto. U razvijenim državama, osim novca iz budžeta, u to ulažu i kompanije, jer su stimulisane olakšicama - ukazao je Grečić.
Primer za ponos
|