"Tajkuni i kriminalci vladaju Srbijom"
Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać ocenila je izjavu državnog sekretara Slobodana Homena da iza nereda i incidenata u Beogradu i Đenovi stoje "monopolisti" kao delimično tačnu. Ona smatra da je reč o sprezi tajkuna, političkih partija i kriminala koja ne dozvoljava da se formiraju državne institucije.
- Ti neredi pokazuju da su domaće institucije problematične i da ne rade u skladu sa zakonom, već pod pritiskom, pa posle decenije od promena nema izvesnosti da se mogu stabilizovati i poštovati, Dokaz mojih tvrdnji je i gašenje antimonopolske komisije - kaže Barać u intervjuu za "Vesti".
Zar novi sastav antimonopolske komisije nije izabran u parlamentu?
- To je urađeno pod pritiskom tajkuna. U tu komisiju je sada ušla profesorka Pravnog fakulteta koja je u vreme kada je antimonopolska komisija ustanovila monopol "Delte" po preuzimanju lanca "C market" bila jedan od autora studije kojom se dokazuje da Miškovićeva kompanija nije monopolista.
A studija je rađena za potrebe privredne komore na čijem čelu je tada bio sadašnji ministar trgovine Slobodan Milosavljević. Čudno je što je vlast sada u tu komisiju ugurala i one sudije koje nisu reizabrane, jer, kako je tada rečeno, nisu časne i dostojanstvene.
Naša vlast počiva na korupciji
Kako to da vam priznanja za rad stižu iz dijaspore i nevladinog sektora u Srbiji, ali izostaju iz vlasti, iako vodite vladino telo?
Problem u našoj zemlji jeste što se nikako ne uspostavljaju nezavisne državne institucije, već one zavise od političke moći i te sprege sa krupnim kapitalom, pa se može s punim pravom reći da naša vlast počiva na korupciji. |
Zatražili ste nedavno i da se ispita slučaj "Tehnohemije" ?
- Kupac "Tehnohemije" kaže da su bivša direktorka Agencije za privatizaciju i njeni saradnici tri godine nakon što su ugovorne obaveze ispunjene, raskinuli privatizaciju, a Savet koji vodim tvrdi da je razlog raskida što su za zemljište ove firme zainteresovani Miroslav Mišković i Milan Beko.
Prema mojim saznanjima, na vlasnika je vršen pritisak sa Bekove strane da promeni delatnost jer mu ne odgovara da kupac nastavi s proizvodnjom hemijskih proizvoda blizu lučkog zemljišta koje su on i Mišković kupili da rade stambeno-poslovni prostor.
Ako kupac neće o tom slučaju da govori otvoreno, to je zato što se opravdano boji. Taj čovek je uplatio nakon privatizacije pet i po rata i sud je ispravno reagovao da zaštiti i njega i državu, ali je Tužilaštvo tu meru poništilo, pa je jasno gde se nalazimo.
Šta uraditi da prestanu takvi pritisci?
- To ne može da se desi dok nema institucija i zakonitog rada, a očito je da nema. Ako ih vlada i partije kontrolišu, onda institucije samo dobijaju nalog šta i kako da rade.
Znači, nije snaga u Milanu Beku, već u neefikasnosti državnih organa i institucija, a do tada imamo nerešene brojne afere: od Nacionalne štedionice, preko "Sartida", pa "Luke Beograd" i mnoge druge. Zato nema šanse da se nešto promeni, jer je sve tako zasnovano i na rezonu "Srbija po meri tajkuna".
Kako onda pozivamo strane investitore da ulažu?
- Ovi slučajevi i afere su velika šteta za Srbiju i oni koji ulažu čisto zarađen novac će dobro razmisliti, posle ovakvih dokaza o nesigurnosti poslovanja.
Ako je situacija u zemlji toliko loša, kada ćemo ispuniti sve standarde za ulazak u EU?
- Ma kakav ulazak u Evropsku uniju sa ovakvim stanjem kakvo je sada u Srbiji. To se neće desiti sve dok ne rešimo problem korupcije koja je sistemska, pa organizovani kriminal i dok se ne utvrde granice naše zemlje. Izjave o ulasku Srbije u EU, koje svakodnevno čujemo i navođenje datuma kada će se to desiti, su samo dnevno političke priče za narod u Srbiji.
Tajne službe reformisale državu
Plašite li se za bezbednost kada javnosti otkrivate sve malverzacije?
Sudstvo su urušili i naterali da radi po njihovim nalozima, pa praktično i nemamo sudsku instancu. Kada tako urušite jednu nezavisnu instituciju, teško je popraviti. Ali, tako je i sa drugium institucijama koje su morale da se reformišu same unutar sebe, a umesto toga su ih reformisale tajne službe i partijske kvote. |