V. Britanija: Pobedile parada i pro-zapadna srpska Vlada
Neredi u Beogradu povodom Parade ponosa privukli su pažnju britanskih dnevnika - “Fajnenšel tajms“ javlja da je Beogard bio poprište najgoreg nasilja od paljenja američke ambasade u februaru 2008, kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, a “Indipendent“ da sukobi nisu sprečili održavanje Parade, prvi put od 2001. kada su ekstremisti razbili sličan defile.
Ekstremno nacionalističke grupe i bande mladih fudbalskih "huligana" pokrenule su kooridinisane napade na policiju. Takođe, huligani su se ustremili i napali i zgrade povezane s vladajućom koalicijom, nakon što je vlada odlučila da zašititi učesnike Parade ponosa kako bi dakazala evropske standarde tolerancije, piše "Fajnenšel tajms".
A šta će biti kada dođe Hilari?
Jutrošnji “Indipendent“ piše da se srpska žandarmerija u nedelju sukobljavala sa desničaraskim ekstremistima koji su pokušali da se uz pomoć kamenja i Molotovljevih koktela probiju do učesnika Parade ponosa u Beogradu.
Policija se u nekoliko delova grada sukobila sa demonstrantima koji su izvikivali uvredljive parole na račun učesnika Parade ponosa i zapalili neke delove sedišta vladajuće Demokratske stranke. U neredima su učestvovali uglavnom mladi fudbalski navijači u čije su se redove infiltrirale neonacističke i druge ekstremističke organizcije.
Test za pro-zapadnu srpsku Vladu
Parada je, s druge strane, predstavljala važan ispit za Vladu Srbije, koja je pokrenula pro-zapadne reforme i obećala da će štititi ljudska prava u okviru napora da se pridruži EU, napominje “Indipendent“.
“Indipendent“ nasilju u Beogradu posvećuje i urednički komentar u kome se ocenjuje da su razlozi, zbog kojih je Vlada Srbije zauzela čvršći stav prema nacionalističkim grubijanima nego 2001, kada su isprebijali gej aktiviste - vrlo poučni. Srbiji je sada mnogo više stalo da uđe u EU nego što je to bio slučaj 2001, a na putu ka Uniji razmatraće se i pitanje poštovanja manjinskih prava.
Šokirane srpske vlasti štitile političare sa Zapada!?
Osim toga, nekoliko diplomata iz zemalja EU objavilo je nameru da učestvuje u Paradi ponosa. Šokirane zbog mogućnosti da se važni stranci nađu lice u lice s nasilnicima, vlasti su saopštile da će na ulice uputiti hiljade policajaca kako bi obezbedile održavanje parade, piše “Indipendent“.
Pouka je jasna: kada Evropa odluči da primeni kombinaciju diplomatskih i finansijskih poluga, može da promeni način na koji vlade potencijalnih članica gledaju na krajnje nepopularne manjine. Ono što Evropa mora sada da učini jeste da iste poluge primeni na druge manjine u regionu, na čelu sa Romima i mentalno i fizički hendikepiranim licima.
Greška sa Rumunima i Bugarima, ne primajte ostale!
List zaključuje da je Evropa propustila to da uradi kada je iz političkih razloga 2005. preuranjeno primila Rumuniju i Bugarsku. Kada u narednih nekoliko godina bude razmatrao kandidature drugih balkanskih zemalja, Brisel ne sme da ponovi iste greške.
Beogradska Parada je pokazala da zvanični stavovi počinju da se usmeravaju na pravu stranu samo kada je Evropa budna, zaključuje “Indipendent“.