Tadić: 5. oktobar - početak demokratije
Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je danas da je 5. oktobar trenutak uspostavljanja demokratije i demokratskih institucija u Srbiji.
"Najveći domet 5.oktobra je uspostavljanje demokratije u Srbiji i to što više niko nikada neće pomisliti da krade na demokratskim izborima. Moguće je još više, ali Srbija nikada nije bila na višoj tački demokratskog dostignuća", rekao je Tadić otvarajući skup "Srbija na putu ka Evropi, 10 godina kasnije".
Tadić je rekao da je veliki domet 5. oktobra to što nije bilo ljudskih žrtava i dodao da je razlika između današnje i Srbije pre 5. oktobra ogromna.
"Politička ubistva u Srbiji su bila redovna pojava, društvo je pre 5. oktobra bilo kriminalizovano u svojoj osnovi. Posle tog datuma smo stvorili društvo građanskih sloboda, gde vladaju demokratske institucije i gde se poštuje pravo pojedinca", naglasio je predsednik Srbije.
Tadić je rekao da je i sam očekivao da će Srbija brže ići na putu ka EU.
"Očekivao sam da ćemo brže ući u EU, i svi smo imali prilično nerealistična očekivanja. To je i prirodno jer smo fokusirali pažnju na rušenje Miloševića", rekao je Tadić.
On je, međutim, ukazao da mora "još mnogo toga i mnogo brže da se uradi".
"Politika Srbija u EU danas nema dobru alternativu. Dobro bi bilo da je ima, ali ona ne postoji. Srbija će ulaskom u EU postati moderno i dobro utemeljeno društvo", naveo je predsednik Srbije, ističuhi da Srbija ne traži olakšice, ali i da ne želi da ima nejednak tretman na putu ka Uniji. Između ostalog, potrebno je završiti saradnju s Haškim tribunalom, ukazao je Tadić.
Srbija nikada nije bila demokratskija država
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras da Srbija "nikada u svojoj istoriji nije bila demokratskija država" i izrazio uverenje da, deset godina nakon petooktobarskih promena, niko više nikada neće krivotvoriti rezultate izbora.
Tadić je naglasio da je najznačajniju ulogu u promenama imao Zoran Đinđić, dodavši da time ne poriče ni ulogu koju je 5. oktobra imao lider DSS-a Vojislav Koštunica.
|
Govoreći o ljudima koji su učestvovali u 5.oktobru, Tadić je rekao da je ključnu ulogu imao Zoran Đinđić.
"Zoran Đinđić nije tu, a on je imao ključnu ulogu u 5.oktobru. Njegova uloga je nemerljiva, kao i uloga Vuka Draškovića, koji je 9. marta pokrenuo masivan otpor vlasti Slobodana Miloševića", ocenio je Tadić. Prema njegovim rečima, važnu ulogu imao je i Vojislav Koštunica, koji je mogao da obezbedi dovoljan broj glasova da se na izborima pobedi Milošević.
"Treba da se setimo i Otpora i nevladinih organizacija, kao i radnika Kolubare. I bez svih njih ne bi bio moguć 5.oktobar", rekao je Tadić, dodavši da je svestan da ljudi danas nisu zadovoljni kvalitetom svojih života.
Jeremić: Istorijska pobeda
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić poručio je danas da je u Srbiji posle 5. oktobra 2000. na spoljnopolitičkom planu ostvaren najočigledniji napredak koji niko ne može da ospori.
"Peti oktobar za ovu zemlju i region predstavlja istorijsku pobedu i u tom smislu je ova decenija, decenija napretaka i boljitka", rekao je Jeremić na konferenciji "Srbija na putu ka EU - 10 godina posle".
Jeremić je, takođe, rekao da ako u priči o demokratskim promenama neko zaslužuje da bude istaknut to je onda motor celokupnog procesa - pokojni premijer Zoran Đinđić.
Šef srpske diplomatije je podsetio da je Srbija iz prethodnog perioda nasledila velike probleme za koje sada traži rešenje i ponovio da je članstvo u EU centralni strateški prioritet Srbije.
"Sve što činimo stavljamo u kontekst ostvarenja tog cilja", naveo je Jeremić i dodao da Srbija nastoji da probleme rešava na evropski način - postizanjem rešenja oko kojeg će se složiti svi.
Svilanović: Promene su previše spore
Koordinator za ekonomske i ekološke aktivnosti OEBS-a u Beču Goran Svilanović izjavio je danas da je 5. oktobar 2000. godine bio početak velikih promena u Srbiji, ali da posle 10 godina građani imaju mnogo razloga da budu nezadovoljni, jer se promene odvijaju previše sporo.
On je zamerio ljudima u DOS-u koji su bili u institucijama što su poricali da su znali šta će se dogoditi sa Crnom Gorom, Kosovom i hapšenjem Slobodana Miloševića, jer takva politika ima dramatične posledice zbog toga što podiže očekivanja građana.
Prema njegovim rečima, možda je posle petooktobarskih promena, kada su se održavali izbori krajem decembra 2000. odnosno početkom 2001., trebalo da se podeli koalicija DOS-a u pogledu odnosa prema EU, NATO i nacioanalnog programa i da svako kaže šta misli. "Iz straha se nismo podelili", dodao je Svilanović.
Ističući da su se tajkuni koji su stekli pozicije za vreme vladavine Miloševića obogatili posle 5. oktobra, jer je tada mnogo novca ušlo u zemlju, Svilanović je rekao da podržava "ukrupnjavanje" na domaćoj političkoj sceni i da će glavna tema na narednim izborima biti pitanja korupcije i ekonomije.
Đelić: Građani Srbije žive bolje
"Standard građana Srbije je danas daleko bolji nego pre deset godina i Srbija je mnogo napredovala", rekao je potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić na konferenciji "Srbija na putu ka Evropi - 10 godina kasnije".
Đelić kaže da je spoljni dug Srbije pre 10 godina bio veći od bruto domaćeg proizvoda, dok je Srbija danas jedna od zemalja koja ima najmanji suvereni dug.
Prema njegovim rečima, prethodnih deset godina obeležilo je ubistvo premijera Zorana Đinđića, kada su zaustavljene mnoge stvari u Srbiji.
"Srbija je poslednjih godina mnogo napredovala i pred nama su još veće obaveze. Danas je nemoguće zaustaviti Srbiju na evropskom putu", naglasio je Đelić. On je pomenuo da bi trebalo sprovesti regionalizaciju, odlučiti o vlasništvu mandata, završiti reformu pravosuđa.
"Devedesetih godina prošlog veka, u Srbiji nije realizovana nijedna investicija, a u poslednjih 10 godina realizovano je 14,5 milijardi evra neto direktnih stranih investicija", precizirao je Đelić.
LSV: 5. oktobar okvir za autonomiju Vojvodine
Liga socijaldemokrata Vojvodine smatra da je još uvek prerano donositi potpuni sud o ishodu 5. oktobra 2000. godine, ali da je jubilej tog događaja ipak prava prilika da se vidi dokle se stiglo sa obećanim promenama.
"LSV nema ni jedan razlog da ne istakne svoje učešće i kroz pripremu 5. oktobra, kao i u kasnijem konačnom obračunu s Miloševićevim režimom, jer je samostalno, ali i sa koalicionim partnerima, vodila decenijsku borbu protiv nenarodne vlasti", navodi se u današjem saopštenju te stranke.
Liga smatra da je pomenutim događajima stvoren i okvir da se ponovo otvori pitanje autonomije Vojvodine.