"Sklopili smo pakt sa đavolom"
Dušan Mihajlović, bivši ministar policije i jedan od lidera DOS-a, na desetu godišnjicu Petog oktobra kaže da je Srbija danas, nažalost, još nedovršena država u kojoj je sve manje zadovoljnih građana, pišu beogradski mediji.
Mihajlović u intervjuu za ''Press'' prihvata i svoj deo krivice i pokušava da objasni zašto je sve moralo da se završi baš ovako.
- Ništa nije kao što izgleda, ni tada, ni danas. Jedino se danas jasno vidi da je Peti oktobar jedan veliki "nedovršen posao". Pokrenuta je ogromna energija u narodu, probuđena je nada. Formalno je ostvaren cilj, srušen je Milošević, ali Srbija je još nedovršena država u kojoj je sve manje zadovoljnih građana. Realno, ima razloga i za ponos i za stid. Peti oktobar je bio dar s neba, jedina promena vlasti bez krvi i prilika za promenu sistema, bila je to velika šansa za preumljenje bez koga nam nema boljitka... A mi smo sve to prokockali. Nismo bili dorasli istorijskom izazovu - kaže
5. oktobar nije ''delo'' Zapada
Da li je Peti oktobar bio narodna revolucija ili prevrat osmišljen i finansiran sa Zapada?
|
Mihajlović za beogradski list.
Vođe DOS-a su objektivno bile čudesna skupina biografija, karaktera i ambicija. Kako danas vidite glavne aktere?
- DOS je imao samo jedan zajednički imenitelj - rušenje Miloševića. Ništa drugo nas nije objedinjavalo. Podelili smo se odmah po pitanju da li i kako menjati sistem vladavine. Zato smo se razišli neobavljena posla, da bismo posle urušili sami sebe i vlast koju su nam građani poverili. Danas su lideri DOS-a posvuda - u vlasti sa onima protiv kojih su se borili, u opoziciji svojim saborcima, van politike, u Hagu, u sindikatima... Treba imati u vidu da je od Petog oktobra već treća generacija političara na sceni, pa je uloga lidera DOS-a sve manja. Ostaje nam da budemo iskreni prema sebi i građanima, kako se tužna priča sa našom političkom elitom i narodom ne bi ponavljala.
Evo, budite Vi iskreni. Šta je osnovni razlog propasti Petog oktobra? Alavost, možda?
- Govorio sam da, dok je Milošević na vlasti, imamo samo jedan problem, a da ćemo kada on ode imati hiljadu i da će svi biti naši. Nismo se za njih pripremili, nismo imali jedinstven plan i pali smo na velikom ispitu. Malo ko je imao bilo kakvo iskustvo u državi i funkcionisanju vlasti. Alavost, ako pod tim shvatate grabljenje za funkcije i poluge vlasti, takođe je doprinela tome, posebno što su na neka važna mesta u državi došli ljudi po partijskom ključu bez ikakvog iskustva ili su pak pali s neba kao nekakvi eksperti sa stranim koncepcijama i bez realnog znanja o stanju u zemlji. Kriminal i paralelna vlast su posebna priča...
Dobro, a ko je i kako u vaše redove uveo kriminalce? Otkud Legija, Šiptar, Kum, Čume?
- Mnogima je rušenje Miloševića bio cilj koji opravdava sva sredstva. Sklopljen je pakt sa đavolom, kako je govorio Đinđić. Mangupi u našim redovima nisu mu dali da raskine taj iznuđen savez i da se obračuna sa njima. Posledice svi znamo.
Kako su skoro svi Miloševićevi tajkuni uspeli da prežive i povećaju svoje bogatstvo?
- Tajkuni, kao i mafijaši, spadaju u inteligentne ljude, pa su videli da Miloševićevo vreme prolazi. Zato su na vreme počeli da sede na dve stolice, i na vlasti i u opoziciji. Njima nije bilo teško da se posle predstave kao pobornici demokratije, zaslužni za njenu pobedu. Lepo kaže narod: "Para buši gde burgija neće".
Ali, zašto ste tada pristajali na otvoren lopovluk i preprodaju revolucije?!
- Sada, kada nisam opterećen vlašću, vidim bolje šta se zaista dešava. To je, kao u šahu, privilegija kibicerske pozicije. Ali, voz je prošao kroz kukuruz i malo je šta ostalo... Samo, više štete od lopovluka doneo je koncept reformi i razvoja koji su sproveli eksperti za koje nismo ni čuli pre Petog oktobra. Veliko je pitanje da li se postojeće stanje uopšte može popraviti... Srbija tone u siromaštvo i bedu, a zna se šta sledi ako se to ubrzo ne zaustavi!
Tvrdite da Đinđića nije ubila samo mafija, nego da su ubice imale pomoć u domaćim i stranim obaveštajnim službama.
- Dovoljno je pogledati kako je Đinđića vlast "preumila", treba videti njegove tekstove o KiM, Republici Srpskoj, o tome da Srbija ne može biti potkusur nikome u međunarodnoj zajednici i da mora imati isti tretman kao ostale države na Balkanu, pa će mnogo toga biti jasno. Danas znamo samo neposredne izvršioce, tim koji je bio kamen u nečijoj ruci.
Verujete li da će se to ubistvo rasvetliti do kraja? Šta mislite o tezi da su u to ubistvo umešani Koštunica i njegov kabinet?
- Ubistvo Đinđića se skoro sigurno neće rasvetliti do kraja. A za teze o umešanosti Koštunice nisam video valjane dokaze. Mnogi drugi su bili bliži sa izvršiocima atentata, pa to nije dokaz za njihovu umešanost.
Ko je bio glavni operativac i organizator Petog oktobra?
- Svakako Zoran Đinđić.