Tadić: Još ne znam o čemu ćemo pričati sa Prištinom
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Njujorku da je u ovom trenutku "rano spekulisati" o modalitetu budućeg dijaloga Beograda i Prištine.
U izjavi za RTS u Njujorku, gde učestvuje na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, Tadić je najavio da će o tom dijalogu biti reči na sastanku sa visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, u četvrtak, 23. septembra.
"Moja obaveza je da pojasnim građanima i političkoj javnosti da je rano spekulisati o modalitetu dijaloga Beograda i Prištine: prvo treba formulisati format i teme tog dijaloga", rekao je Tadić.
"Samo tako možemo da uđemo u mirniji politički proces i da budemo deo EU", naglasio je Tadić.
Na sastanku sa Ešton, kao i u nizu drugih bilateralnih razgovora u Njujorku, dodao je Tadić, biće reči i o procesu pridruživanja Srbije EU, ali i o borbi protiv organizovanog kriminala, regionalnoj stabilnosti i ostvarenju milenijumskih ciljeva UN.
Tadić: Hapšenje haških optuženika preduslov pomirenja
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras u Njujorku da je potraga za haškim optuženicima jedna od temeljnih tačaka rada Vlade Srbije i njega kao predsednika i dodao da je to pretpostavka pomirenja u regionu.
|
Tadić: Pomoći ćemo ispunjenje Milenijumskih ciljeva
Srbija je svesna svoje odgovornosti u ispunjavanju Milenijumskih razvojnih ciljeva UN i spremni smo da pomognemo i drugim državama u njihovom ostvarivanju, izjavio je večeras u Njujorku predsednik Srbije Boris Tadić.
On je na samitu o Milenijumskim razvojnim ciljevima UN predočio da je solidarnost jedini način da se sačuvaju prirodna bogatstva planete, zdravlje i prosperitet čovečanstva.
Tadić je poručio da je centralni strateški prioritet Srbije članstvo u EU, ističući da je deo te strategije i ispunjavanje Milenijumskih ciljeva do 2015. godine.
Predstavljajući Strategiju za smanjenje siromaštva, Tadić je naveo primer mera Vlade Srbije kojima je obezbeđeno da cene osnovnih životnih namirnica ne budu predmet manipulacija.
U ovim teškim ekonomskim vremenima, prioritet smo dali socijalnoj zaštiti i udvostručili napore da se obezbedi sigurnost penzija i štednje, uz očuvanje makroekonomske stabilnosti, rekao je Tadić.
On je podsetio da je investirano u zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i zaštitu porodice, pa je stopa siromaštva prepolovljena u proteklih pet godina.
"Naš posao, ipak, nije završen. Smanjene siromaštva među decom je veliki izazov. Radimo naporno, kako bismo uspostavili zaista održiv i socijalno odgovoran razvoj, koji je u skladu sa strateškim namerama Milenijumskih ciljeva", poručio je Tadić.
U mojoj zemlji i širom jugoistočne Evrope izdvajanja za ekološku infrastrukturu veoma su važan deo javne politike, rekao je Tadić, ali je upozorio da je sve teže pokriti te troškove.
"Smatram da je rešenje ovog pitanja usko povezano sa reformom politike zaštite životne sredine", ocenio je Tadić.
Konkretno, dodao je on, potrebno je uspostaviti efikasan i decentralizovan sistem finansiranja i pronaći načine za poboljšanje ekološke infrastrukture i sistema monitoringa.
Tadić je naglasio da su investicije u nauku, inovacije i obrazovanje, u sinergiji sa politikom i ekonomijom, jedini efikasan način da se čovečanstvo izbori za brojnim izazovima moderne civilizacije.