Prosvetari štrajkuju 1. septembra
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije organizovaće u sredu, 1. septembra, jednodnevni štrajk upozorenja, a ukoliko do 15. septembra ministar prosvete ne odgovori zvanično na zahteve, odnosno ako problemi ne počnu da se rešavaju, članovi tog sindikata najavljuju da će štrajk biti nastavljen.
Predsednik Unije Leonardo Erdelji kazao je na konferenciji za novinare da se neki od zahteva odnose na donošenje Strategije razvoja obrazovnog sistama Srbije, povećanje ulaganja za obrazovanje, donošenje programa racionalizacije mreža škola i broja zaposlenih...
Jedan od važnih zahteva je i izmena delova odredaba Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji su, pema njegovim rečima, na terenu izazvali haos.
SOS o štrajku posle sastanka sa Cvetkovićem
Republički odbor Sindikata obrazovanja Srbije (SOS) odlučio je na današnjoj sednici da se o eventualnom štajku zbog lošeg materijalnog položaja zaposlenih u prosveti izjasni posle sastanka s premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem, zakazanog za četvrtak, 2. septembar.
|
On je rekao da predstavnici Unije razumeju da se svih osam zahteva, koliko je predočeno ministru prosvete ne mogu rešiti odmah, ali da polovina može da se reši do 15. septembra.
Potpredsednik Unije i organizator prostestne šestnje Milorad Antić kazao je da očekuje da se 1. septembra kolegama iz Beograda pridruže i kolege iz Krusevca, Negotina, Bele Planke i drugih gradova Srbije.
On je naveo da će štrajk početi u podne, a da će nakon govora predstavnika tog sindikata, početi protestna šetnja, najpre do zgrade predsednika Republike gde će predati pismo sa zahtevima, a potom do Vlade Srbije, gde će zahtevi biti ostavljeni premijeru Mirku Cvetkoviću.
Šetnja se završava kod Ministrstva prosvete gde će pismo biti uručeno i ministru prosvete Žarku Obradoviću, naveo je Antić.
Miodrag Protić iz Unije rekao je da se očekuje da se do 15. septembra počne sa izmenama i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za osnovne, srednje škole i domove učenika , kao i da se počne sa racionalizacijom broja zaposlenih jer se, kako je naveo, broj đaka smanjuje, a zaposlenih povećava.
Prema njegovim rečima, ako ti zahtevi ne počnu da se rešavaju do 15. septembra, Unija će nastaviti štrajk 21. septembra.
Drugi deo konferencije, na kome je trebalo da novinari postavljaju pitanja, obeležilo je nezadovoljstvo predstavnika nevladinih organizacija zbog načina na koji se govorilo o inkluzivnom obrazovanju.
Predstavnici Unije naveli su da se deca sa nekim od oblika deformiteta ne mogu upisivati u redovne škole i da se tako ne mogu zadovoljiti njihove potrebe jer obrazovni sistem nije za to adekvatno pripremljen.
Predstavnici nevladinih organizacija - Udruženje studenata sa hendikepom i Univerzitetski centar za studente sa hendikepom izrazili su nezadovoljstvo načinom na koji se govorilo o deci koja bi trebalo da se uključe u obrazovni sistem i ocenili da je to spor proces koji zahteva vreme.
Koordinator Univerzitetskog centa za studente sa hendikepom Ksenija Mihajlovska ukazala je da se na pogrešan način govori o inkluzivnom obrazovanju i ukazala na svoj primer, dodajući da je bez obzira na svoj hendikep uspešno prošla i kroz specijalno i redovno obrazovanje, a potom i i završila fakultet.
Mihajlovska koja je prisustvovala konferenciji najavila je i tužbu protiv predstavnika Unije sindikata i defektologa Ksenije Miljković koja je govorila o uključenju dece sa posebnim potrebama u obrazovni sistem.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije jedan je od četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika, i ima članove u oko 660 osnovnih i srednjih škola.