Ljajić: Traže nam da priznamo Kosmet
Ministar za rad i socijalnu zaštitu Srbije Rasilj Ljajić izjavio je da se od Beograda indirektno traži da prizna Kosovo, i dodao da će put Srbije ka EU, ipak, biti duži nego što se očekivalo jer je sada aktuelno rešavanje kosovskog pitanja.
"Ako neko misli da bi sad naša kooperativnost i naše priznanje kosovske nezavisnosti, jer to je ono što traže faktički od nas, ne direktno, ali indirektno - ubrzali taj put, ja sam više nego uveren da bi to na kratak rok možda pomaklo naše evropske integracije, ali da taj put u suštini ne bi bio ništa brži", rekao je Ljajić.
On je napomenuo da postoje uslovi koji se moraju ispuniti, a da bi istovremeno takav scenario priznanja mogao da izazove veliku unutrašnju političku nestabilnost.
"Da razgolitimo stvari do kraja: takav scenario bi verovatno prouzrokovao masovni egzodus Srba sa Kosova. Niste dobili ubrzane integracije, a dobili ste unutrašnju nestabilnost, koja, opet, može da ukoči sve, posebno ekonomske reforme. Mi se zaista krećemo na ivici noža, to je tačno, ali to je zato što je naša pozicija takva, ona je nasleđena", dodao je Ljajić.
On je rekao da će se Srbija suočavati sa pritiscima i da sada traži način da im odoli, a da se ne konfrontira sa najznačajnijim političkim faktorima u međunarodnoj zajednici.
Ljajić je rekao da bi bilo odlično da Srbija može da rezoluciju o Kosovu piše u saradnji sa Briselom i Vašingtonom, ali da je pitanje koliko je to realno.
"Do 8. septembra postoji teoretska mogućnost, ali ja nisam siguran da je to realno, da se može doći do teksta koji će biti kompromisan", istakao je Ljajić. On je naglasio da cilj treba da budu pregovori, ali da se pre toga mora postići što širi konsenzus srpske političke elite.
"Verujem da je dugoročno rešenje i u interesu Albanaca, jer imaju nepriznatu državu, koja nije članica međunarodnih organizacija, nije članica UN. To je dugoročno neodrživo, kao što je neodrživo stanje za srpsku zajednicu na Kosovu", rekao je Ljajić.
On je dodao da niko ne očekuje da se vrati šta je bilo i da Srbija upravlja Kosovom, ali je istakao da je sadašnje rešenje nepravedno.
"Ja sam, svojevremeno, i pre krize pisao da je podela najpravednije rešenje kosovske krize, jer ste imali podeljeno društvo i za vreme kralja, i za vreme Tita, i za vreme Miloševića. Plašim da je sada kasno za podelu, jer to međunarodna zajednica neće prihvatiti", rekao je Ljajić.