Pomrećemo, u Srbiji nema lekova
Srbiji preti nestašica lekova ako domaće fabrike ne počnu da proizvode one medikamente koje apoteke imaju u malim zalihama. Jedan od takvih lekova je i antibiotik za decu "eritromicin", kojeg na zalihama ima za još deset dana, a druge zamene za njega nema.
Kako piše beogradski “Blic“, još gora situacija je i kada je u pitanju antibiotik "baktrim", jer su i njegove dve zamene takođe u deficitu. U rafovima apoteka nema ni lekova za epilepsiju "galepsin" i "karbapin", kao ni "nistatin" kapi za gljivice, a ni za njih nema zamene.
Proizvođači lekova ranije su apotekarskim ustanovama najavili da će pojedini lekovi biti deficitarni. Kao razlog zbog zastoja proizvodnje u "Galenici", "Apoteka Beograd" je dobila odgovor da se u fabrici sada proizvodnja prebacuje u neke druge pogone.
U "Galenici" su za "Blic" rekli da raspolažu sa višemesečnim lagerom celokupnog asortimana koji oni proizvode, tako da nestašice njihovih lekova u narednom periodu neće biti.
Razlog zastoja u proizvodnji "Jugoremedijinih" lekova je taj što uvode nove standarde u pogonu za antibiotike. Deficit "Srbolekovih" medikamenata proističe iz štrajka radnika, koji su obustavili proizvodnju. Jedino se "Hemofarm" do sada nije izjašnjavao, niti obavestio partnere zbog čega nekih njihovih lekova neće biti. Oni to ni juče nisu želeli da komentarišu.
“Hemofarm“ ograničava prodaju
Ali, nemačka "Štada", vlasnik "Hemofarma", u četvrtak je saopštila da će zbog gubitaka u Srbiji ograničiti prodaju, pa u odsustvu zvaničnih tumačenja to može biti protumačeno kao razlog za nestašice lekova vršačke firme i možda najava još većih problema na tržištu.
Da li je, možda, ovde reč o nestašici zbog pripreme poskupljenja lekova ili je to samo rezultat loše situacije u poslovanju, još nije poznato. Ipak, privatni apotekari su već najavljivali da će do nestašice doći zbog poskupljenja lekova.
Korekcija cena
Proizvođači su pre oko mesec i po, kada je evro bio oko 104 dinara, predali zahtev da se cene koriguju za 4,7 odsto naviše, a u međuvremenu je rast evra još više devalvirao cenu leka formiranu prema kursu od 99,65 dinara. U svakom slučaju, najdeblji kraj izvući će pacijenti koji mogu ostati bez propisanih terapija.
- "Apoteka Beograd" ima svoj ustaljeni sistem planiranja nabavke lekova. U kontaktu smo sa svim dobavljačima i proizvođačima. Dobra saradnja postoji, ali informacije o eventualnom deficitu lekova uglavnom dobijamo od veledrogerija. Tako je bilo i sada i zato smo obezbedili zalihe za izvestan period, ali je neophodno da fabrike počnu da proizvode neophodne količine deficitarnih lekova. Problem je i u tome što apoteke ne mogu da uskladište velike količine medikamenata, koji takođe imaju rok trajanja - rekla je za "Blic" Milena Pantelić, pomoćnica direktorke "Apoteke Beograd" za komercijalne poslove.
Duhovito ili smrtonosno: Baktrima nema ni za lek
Ono što je trenutno deficit u beogradskim apotekama jeste antibiotik "baktrim" u tabletama, koji proizvodi "Galenika". Adekvatna zamena je "Hemofarmov" "trimosul" i "baktimol", koji proizvodi "Habit farm", ali i oni su u deficitu. Još u martu "Apoteka Beograd" je napravila zalihe "Hemofarmovog" leka, ali sada ih imaju samo do kraja avgusta.
- Biće deficita "baktrima" u svim paralelama od septembra ukoliko proizvođači ne budu odreagovali. Međutim, mi smo još u martu od "Galenike" dobili informaciju da "baktrima" neće biti do kraja godine. Istog momenta smo krenuli u nabavku paralela - ističe Pantelić.
Iz palete "Hemofarma" ima još deficitarnih lekova. Jedan od njih su i "nistatin" kapi koje se koriste za gljivice. Ni za ovaj lek "Hemofarm" nije najavio kada će se pojaviti na tržištu.
- Naše zalihe su za 15 dana i nakon toga gubimo mogućnost kontinuiranog snabdevanja. Imamo "nistatin" dražeje i za njih imamo zalihe za 60 dana - kaže Pantelić.
Nema “eritromicina“ za decu
Problem može nastati i kada je reč o antibiotiku "eritromicinu" u vidu sirupa za decu. Njega proizvodi "Jugoremedija" i leka nema od prošle godine. "Apoteka Beograd" je od novembra prošle godine napravila zalihe koje sada polako nestaju. Ovaj antibiotik u apotekama imaju za još 10 dana.
Što se tiče "nitroglicerina", koji proizvodi "Srbolek", naša sagovornica kaže da građani ne treba da paniče jer zaliha ovog leka ima za pet meseci.
Novi Sad: Dajte nam lekove
U novosadskim apotekama najviše kubure sa nedostatkom "Galenikinog" antidepresiva "rivotrila" koji na našem tržištu nema ni svoju zamenu. Ovog leka nema ni u objektima Apotekarske ustanove "Novi Sad", niti u privatnim apotekama.
- Nema "rivotrila", ali nema ni uvoznog "proskara", koji se koristi u lečenju prostate, niti njegove zamene "zerlona", koji proizvodi "Hemofarm" - kažu u Apotekarskoj ustanovi "Novi Sad". I u privatnim apotekama u Novom Sadu kažu da su već danima bez pojedinih lekova antidepresiva i da ne znaju kada će im stići.
- Nedostaju nam lek "rivotril" i "Hemofarmov" lek "karbapin". Nažalost, za njih nemamo nikakvu zamenu. Najavljuju veliku nestašicu i drugih lekova za naredne dane, ali još ne možemo da kažemo koji su to lekovi koji nam neće stizati. Ista situacija je i u drugim privatnim apotekama - kažu iz apoteke "Centar".
Kragujevac: Javićemo se posle godišnjeg odmora
Da li postoji nestašica lekova u državnim apoteka u Kragujevcu nismo mogli da saznamo, "jer su nadležni do ponedeljka na godišnjem odmoru". U privatnoj apoteci "Oto medikal farm" kažu da panike nema, da svih lekova za teške bolesti ima, i to od svih proizvođača, a posle nestašice od mesec dana pojavio se i domaći "midol 100".
- Trenutno nemamo "baktrim" koji se koristi za urinarne infekcije i "mikoseb" šampon za gljivična oboljenja glave. Takođe nema "febriceta" i "paracetamola", ali imamo paralele, odnosno adekvatan lek domaćih proizvođača - kaže Jelisaveta Radulović, iz "Oto medikal farm", dodajući da se eventualne nestašice dovode u vezu sa najavljenim povećanjem cena lekova.