Kadri Veselji skuplja "dokaze" o genocidu Srba na Kosovu
Počela je sednica kosovskog parlamenta na kojoj bi trebalo da se otvori rasprava o nacrtu rezolucije o navodnom genocidu, zločinu protiv čovečnosti i ratnim zločinima bivše srpske vlasti na Kosovu i Metohiji.
U sali se nalazi 65 poslanika i porodice nestalih osoba tokom poslednjeg sukoba na Kosovu i Metohiji.
Poslanik Alijanse za budućnost Kosova, Daut Haradinaj, brat kosovskog premijera Ramuša Haradinaja predložio je rezoluciju o navodnom genocidu i formiranje tzv. "državne komisije" za uspostavljanje tribunala za genocid.
Ovaj predlog podržale su podržale gotovo sve stranke, dok je Daut Haradinaj povukao predlog i nije se izjašnjavao.
Kao razlog tome on je naveo da u sali nema poslanika najuticajnije vladajuće Demokratske partije Kosova, čiji je lider predsednik parlamenta Kadri Veselji.
Obrazloženje za njihov izostanka je, kako prenosi Koha, to što danas prisustvuju svečanoj akademiji u Prizrenu.
To je izazvalo nezadovoljstvo poslanika, koji su takvo ponašanje vladajuće stranke nezvali neoprostovim, jer pokazuju pre svega nepoštovanje, kako je navedeno, prema porodice žrtava i nestalih koji se nalaze u sali.
Veselji je poslanicima rekao da će rasprava o rezoluciji biti održana danas.
Inače, prema dnevnom redu današnja sednica je trebalo da počene razmatranjem rezolucije o navodnom genocidu, zatim formiranje tzv. "državne komisije" za osnivanje tribunala za navodni genocid, odluci o izgradnji muzeja navodnog genocida na mestu bivše fabrike za proizvodnj pločica, izgradnji memorijala iseljenima na železničkoj stanici u rištini i određivanju Dana genocida.
Formiranje tribunala inicirao je Veselji i taj proces bi, kako se predviđa, odvijao u tri faze.
Prva je formiranje komisije, zatim dokumentovanje činjenica i treća osnivanje međunarodnog suda.
Prištinska Gazeta Ekspres je objavila da je Veselji nekoliko sati pred početak sednice obišao lokaciju na kojoj je, kako se tvrdi, ubijeno hiljade Albanaca.
Tokom obraćanja Veselji je, kako se navodi, koristio reč holokaust i dodao da bi bila prava sramota ako, kako je rekao, međunarodna zajednica ne podrži njegovu inicijativu za osnivanje Međunarodnog suda.
Potom se uputio u Institut za sudsku medicinu, gde se čuva odeća i drugi predmeti stradalih albanskih civila.
Ekspres prenosi da je Veselji u nastojanju da unapređi svoju ideju o osnivanju tribunala "pažljivo odabrao odeću ubijene dece, masakriranih devojaka i odeću starih osoba".
Pritom on je posledice ratnih dešavanja na Albance tokom poslednjih sukoba uporedio sa stradanjem Jevreja tokom Drugog svetskog rata.