Srbija usvaja šest ključnih mera za spas maline
"Vlada Srbije bi u četvrtak trebalo da pretoči u odluke dogovor postignut 5. maja sa članovima radne grupe Nacionalnog saveta za malinu, što bi konačno trebalo da doprinese uređenju tržišta maline", kaže za Sputnjik predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji Dobrivoje Radović.
- Radni tim sastavljen od predstavnika naučnih institucija, poljoprivrednih fakulteta i instituta, koji je pre mesec dana predložio Nacionalni savet za malinu, došao je do stava da proizvodnja kilograma maline košta 139,3 dinara - rekao je Radović.
To nije otkupna cena, već proizvođačka cena kilograma maline sa prosečnog roda od osam tona po hektaru. I ta cena, kako je podvukao, za proizvođača nema ekonomsku računicu. Tačnije, kad malinu proda za tu cenu, proizvođač je praktično - na nuli.
Na pitanje koliko bi trebalo da iznosi otkupna cena maline ove godine, ako je proizvođačka nepunih 140 dinara, predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina kaže da bi ona trebalo da bude 1,45 evra da bi se "nešto malo zaradilo". I to je, dodaje on, realna minimalna otkupna cena koja, zavisno od ponude i tražnje, može samo da raste.
Radović, međutim, smatra da je posebno značajan dogovor sa predstavnicima Vlade koji treba da doprinese uređenju tržišta, što će Vlada na narednoj sednici pretočiti u odluke i uredbe.
- Ima šest tačaka koje su jako bitne za proizvođače, a to je da vlada uredi tržište. Na sastanku je dogovoreno da vlada donese odluku da je obavezno stavljanje etikete na naš domaći proizvod na kojoj će pisati "Malina iz Srbije", kako se ne bi uvozila jeftinija malina iz BiH, Poljske… i potom izvozila pomešana sa kvalitetnom srpskom malinom - objašnjava Radović.
Dogovoreno je da PDV od osam odsto, koji je ukalkulisan u cenu kilograma maline, država vraća poljoprivrednom proizvođaču, a ne kao dosad otkupljivaču i hladnjačaru.
- Nalazimo se u najtežoj situaciji otkako postoje malina i kupina. Ove godine je 50 odsto manje maline nego prošle godine, suva je i bolesna… Tražili smo da Vlada i Ministarstvo poljoprivrede hitno organizuju stručne timove i da izađu na najugroženije terene, a to su moravičko-zlatiborski i na jugu zemlje. Treba da vide da li se malina smrzla, da li je zaražena. Ako se nastavi ovakvo opadanje maline, mi ćemo za dve godine uvoziti malinu za naše potrebe - upozorava Radović.