Zašto su deportovani turski državljani sa Kosova?
Specijalno tužilaštvo Kosova od prošle godine vodi istragu u vezi deportacije turskih državljana sa Kosova. Deo spisa istrage biće i izveštaj parlamentarne istražne komisije skupštine Kosova koja je ustanovila 31 zakonski prekršaj tokom tog procesa, piše Radio Slobodna Evropa.
Veliki prekršaj kosovskih obaveštajaca i policije
Pozivajući se na taj izveštaj, Ambasada SAD na Kosovu izrazila je zabrinutost za to što je "sektor bezbednosti podložan političkoj manipulaciji". Premijer Kosova Ramuš Haradinaj, koji je zbog te akcije razrešio dužnosti ministra unutrašnjih poslova i šefa obaveštajaca, poručio je u utorak da slučaj mora da se rasvetli.
Hasan Husein Gunakan skoro godinu dana nalazi se u samici u turskom Silivri zatvoru u Istanbulu. Iako još uvek bez ikakve optužnice ili sudske odluke, on čeka pravdu.
Gunakan je, kako tvrdi njegova porodica, uhapšen greškom na Kosovu 29. marta 2018. zajedno sa još petoricom turskih državljana. Uhapšeni su u istom danu deportovani, pošto im je ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova prethodno ukinulo boravišnu dozvolu. Umesto njega na spisku za hapšenje bio je Hasan Husein Demir, tvrdi porodica.
Predsednik Kosova Hašim Tači tada je rekao da je njihovo nezakonito delovanje predstavljalo rizik po nacionalnu bezbednost Kosova. Svi su oni bili radnici Mehmet Akif škola na Kosovu. Te škole su bliske pokretu "Hizmet" bivšeg turskog imama Fetulaha Gulena koga Turska optužuje za neuspeli puč 2016. Iste ljude je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan ocenio najvišim predstavnicima Gulenovog pokreta na Balkanu.
Na osnovu izveštaja Parlamentarne istražne komisije skupštine Kosova, najveće prekršaje u ovom slučaju počinile su Kosovska obaveštajna agencija i policija Kosova koje su uhapsile turske državljane koji su legalno boravili na Kosovu i potom ih predale jednoj stranoj (turskoj) službi koja je izvršila nezakonsku ekstradiciju.
Kritika od strane američke ambasade
Američka Ambasada na Kosovu oglasila se u ponedeljak povodom slučaja deportacije turskih državljana, navodeći da je prošlo skoro godinu dana "od kako su oni proterani bez odgovarajućeg procesa, jer su navodno bili pretnja nacionalnoj bezbednosti“. "Problem nije u navodnoj krivici ili nevinosti pojedinaca", dodaje se u saopštenju, "već u očiglednom zaobilaženju kosovskih pravnih procesa od strane kosovskih političara".
Ehat Miftaraj iz Kosovskog instituta za pravdu kaže da reakcije stranih ambasada ukazuju na to da Kosovo nema nezavisnu i nepristrasnu instituciju Državnog tužilaštva koja bi bila u stanju da sprovodi svoja ovlašćenja i odgovornosti na pravedan način.
- Ne samo radi građana Kosova ili turskih državljana, već i zarad međunarodne zajednice, kako bi se poslala poruka da Kosovo dobre prakse i standarde o zaštiti ljudskih prava nema samo na papiru, već da se one sprovode i na terenu. Ali, Kosovo u ovom konkretnom postupku nije uspelo to da postigne - kazao je Miftaraj.