Vlast ućutkava svoje kontrolore
U obračunu sa nizom nezavisnih institucija u Srbiji, na meti vlasti su se našle i preostale zadužene za njenu kontrolu, pa će, tvrde u tim telima, umesto da nadziru zakonitost rada državnih organa, oni biti predmet kontrole vladajućih struktura. Većina u parlamentu ubuduće će lakše smenjivati zaštitnika građana i poverenika za informacije.
Posle udara na nezavisno pravosuđe, izborom podobnih sudija i izmena Zakona o Agenciji za korupciju kojom su političari pokazali da mogu da budu izvan i iznad Ustava Srbije i da zadrže koliko žele državnih funkcija, na red su došli republički Zaštitnik građana Saša Janković i Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.
Rasprava o njihovom radu ubuduće će se, prema novom Poslovniku Skupštine Srbije, u čijem je pisanju opozicija odbila da učestvuje, preseliti iz parlamentarnih odbora na skupštinsku sednicu. Time se, smatraju ova dvojica čuvara demokratije, šalje skrivena poruka da bi izveštaji trebalo da budu po meri vlasti, da ne bi bili oboreni u parlamentu.
Šabić ukazuje i da Poslovnik predviđa i mogućnost pokretanja postupka za razrešenje nezavisnih kontrolora vlasti ako poslanici ne aminuju izveštaj.
- Razlozi za razrešenje lica na čelu nezavisnih regulatornih tela utvrđeni su zakonom i nije pravno održivo Poslovnikom uvoditi nove za eventualno razrešenje - ukazao je on.
Janković se ne protivi da mu rad bude kontrolisan, ali ne kako definiše Poslovnik, jer o izveštajima ombudsmana u državama koje tu funkciju shvataju na pravi način, parlament samo raspravlja.
- Ali ne glasa, jer bi to značilo da moram da budem pažljiv kako ću kritikovati rad vlasti, s obzirom na to da vlast ima većinu u parlamentu, pa ako kritika nekom bude suviše bolna, onda moj izveštaj može da ne bude prihvaćen i ja kao zaštitnik građana mogu da budem smenjen - obrazložio je Janković.
Šef radne grupe koja je pisala Poslovnik, Boško Ristić iz DS-a, javnosti poznat i kao član Visokog saveta pravosuđa koji je "zabrljao" prilikom izbora sudija i tužilaca, tvrdi da se novim rešenjima ne urušavaju nezavisnost i samostalnost regulatornih tela, već skupština ima pravo da im analizira rad.
On uverava da glasanje u skupštini o izveštajima neće narušiti nezavisnosti i samostalnost tih institucija, već će one samo morati da rade odgovorno. Kako reče i da vode računa da pravda ne bude selektivna i primena Ustava Srbije i zakona bude jednaka za sve! Istog Ustava koji je ista vlast proteklih meseci prekršila više puta.
Nije šija nego vrat
|