Milicija trenira strogoću
Posle gotovo tri decenije od kada je milicija nestala, a postala policija, stari naziv se vraća u Srbiju. Istina, ti milicioneri će se umesto jurenja "narodnih neprijatelja", baviti jurenjem za prodavcima cveća na ulici, kućnih potrepština po okolini pijaca, kažnjavati parkiranje na zelenim površinama, lažne taksiste...
Prema novom zakonu, komunalna policija postaće milicija, sa većim ovlašćenjima od dosadašnjih: moći će da zaustavljaju vozila, a osim upotrebe fizičke snage i palica biće im dozvoljeno da koriste i biber-sprej.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kaže da je važno to što će biti ukinuta uredba prema kojoj na 5.000 građana postoji jedan pripadnik Komunalne policije.
- Plan je da u narednih nekoliko godina Komunalna policija dobije oko 1.000 novih policajaca, što će biti dovoljno da pokrijemo čitav grad - rekao je Vesić.
Vest o novim ovlašćenjima, drastičnom povećanju broja pripadnika komunalne policije i promeni imena, za Rodoljuba Šabića, doskorašnjeg poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka, "prilično je neobična".
- To se pre svega odnosi na enormno povećanje broja pripadnika, jer se planira da se poveća za 1.000, dakle učetvorostruči! Neki se građani, logično pitaju a šta je s pravom policijom, ne povlači se valjda iz Beograda - komentariše Šabić.
On dodaje i da bi ovakvo povećanje za podlogu moralo imati ozbiljnu, studioznu, dokumentovanu analizu, a u našem realnom kontekstu sasvim logično mnoge asocira na "partijske" parapolicijske formacije.
- Ovlašćenja, na primer, koja zapravo i nisu dramatično veća ili nova, ali su neka i od ranije kontroverzna. Imajući u vidu ulogu komunalne policije, zašto je potrebno da po nalogu pretpostavljenog mogu delovati i bez uniforme. Kako će u praksi, to je posebno bitno pitanje, funkcionisati njihove usmene, a za građane, što se sad posebno naglašava, "obavezujuće naredbe" ili "privremeno oduzimanje predmeta" ili "primena sredstava prinude" ako se mehanizmi nadzora od strane prave policije očigledno dodatno slabe i pretvaraju u fasadne - pita se Šabić.
Potreba za kvalitetnijim komunalnim redom je nesporna, ali može se i mora se ostvarivati boljim korišćenjem postojećih resursa, boljom saradnjom komunalne i prave policije i to pogotovo većom odgovornošću za izvršavanje obaveza i poštovanje zakona, naglašava Šabić.
Prekšajne i krivične prijave
Prema novom zakonu, komunalni milicioneri mogu da legitimišu građane, da ih privedu radi provere identiteta, zaustavljaju i pregledaju građane, predmete i vozila, privremeno oduzimaju predmete, koriste video-nadzor, upotrebavaju sredstva prinude, kao i da izdaju prekršajne naloge i krivične prijave.
Šta kažu nadležni
U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave navode da su nova ovlašćenja bila neophodna.
- Predloženo je da komunalna milicija može da preduzima hitne mere u vanrednim situacijama poput elementarnih nepogoda - navode iz ovog ministarstva.