Dačić: Takse skrenule pažnju sa suštinskih pitanja
Kosovske institucije u Prištini su uvele takse na robu iz Srbije kako bi skrenule pažnju sa suštinskih pitanja u odnosima Beograda i Prištine, kao što su rasvetljavanje sudbine ubijenih Srba na KiM, prava Srba u južnoj srpskoj pokrajini, imovine Srbije, formiranje Zajednice Srpskih Opština i mnoga druga, primetio je danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
Govoreći na protestnom skupu u organizaciji Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM, Dačić je istakao da jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, koja se danas slavi u Prištini, satkana od laži i zločina.
- Juče ste mogli da čujete kako Hašim Tači kaže da je Kosovo priznalo 116 zemalja, a oni su uveli takse jer je 13 zemalja povuklo priznanje. Takođe, 74 članica UN glasalo da Kosovo uđe u Interpol. Pa kako onda 116? To je priča za međunarodnu zajednicu, to je priča za druge zemlje kako bi bile navučene da priznaju Kosovo - rekao je Dačić.
Podseća da su iz Prištine dolazile priče da su Srbi zarobili Alabance na stadionu, a da nijedan novinar koji je pokušao da snimi to nije video, kao i da su Srbi uzimali krv od albanske dece za svoje vojnike
- I ostale laži... A istina je da je 200.000 Srba proterano sa KiM i istina je ova soba kidnapovanih i ubijenih na KiM. Uvođenjem taksi Priština je skrenula pažnju sa suštinskih pitanja, jer valjda želi da pokaže da je zločin protiv Srba legitiman - naveo je Dačić.
Zapitao je šta to Priština obeležava kad za 11 godina od jednostrane nezavisnosti nije postala članica Saveta Evrope, UN, UNESCO-a, Inerpola, i drugih međunarodnih organizacija i podsetio da je EU sa Kosovom potpisala sporazum kao sa teritorijom, a ne kao sa državom.
Dačić kaže da Srbiji nije u intresu da zaoštrava sukob sa Prištinom, već da razgovara i da dođe do kompromisnog rešenja.
- Srbija nema nameru da prizna nezavisnosti i to nikada neće uraditi - podvukao je Dačić i dodao da će Srbija nastaviti da vodi politiku povlačenja priznanja iako se na nju vrši veliki pritisak da sa tim prestane.
Kaže da će se o pitanjima, sa kojih su takse skrenule pažnju, kao što su rasvetljavnaje ubijenih Srba, prava Srba na KiM, formiranje ZSO tek biti deo razgovora sa Prištinom, kao i pitanje imovine Srbije.
- Srbija je otplatila više od 700 miliona dolara kredit za Trepču za ovih dvadesetak godina koje su kosovske firme uzimale, i da treba još 200 miliona dolara, mi to otplaćujemo zato što smatramo da je Kosovo deo srpske teritorije, a oni ne kažu nemojte vi nama da plaćate mi smo nezavisna država, kada treba da se plaća onda su oni su deo Srbije - naveo je Dačić.
Osim toga, ukazao je da su danas na vlasti u Prištini ljudi koji se nalaze na poternicama za zločine na KiM.
- Jedan od braće Mazreku je rekao da je Fatmir Ljimaj ne samo naredio, već i učestovao u ubijanju i silovanju žrtava u Plećki. Danas je Ljimaj na čelu pregovaračkog tima Skupštine Kosova - ukazao je Dačić.
Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić je na protestnom skupu rekao da je ovo tužan dan za porodice kosmetskih žrtava, dok u Prištini Haradinaj, Tači, Veselji, Ljimaj slave lažnu državu.
- Ko bi mogao da veruje da će zločinci predstavljati Albance u Briselu - rekao je Spasić.
Udruženje, kaže Spasić, od države traži da pomognu porodicama kosmetskim žrtvama i da se zakonom regulišu njihova prava, odnosno da se izjednače prava civilnih žrtava sa palim borcima i vojnicima.
- Tražimo da do 17. marta naše porodice dobiju prava o civilnim žrtvama rata, ako ne dobijemo odgovor od Vlade Srbije mi ćemo iz Spomen sobe 17. marta krenuti do Vlade po odgovor - rekao je Spasić.
Zastupnica Udruženja Snežana Marković podsetila je da je na jučerašnji dan 2001. godine kod Podujeva ubijeno 12 Srba, a 43 ranjeno, i da je tada život izgubilo dvododišnje dete.
- Danas ta zločinačka ruka slavi i veliča ne samo proglašenu lažnu državu Kosovo, već i zločine nad Srbima i u Livadicama, Orahovcu, Goraždevcu, Obiliću, Peći i širom KiM - zaključila je Marković.