Odgovara li strancima da srpski radnik ostane bez prava?
Iako je najavljeno da će status radnika na lizing konačno biti zakonski regulisan, to se još nije realizovalo, a sudeći prema poslednjim dešavanjima, Zakon o agencijskom zapošljavanju neće biti skoro pred poslanicima.
Da li su radnici u Srbiji dovoljno zaštićeni?
Sindikatima je dostavljen u potpunosti izmenjen tekst iz koga su izbačene ključne odredbe koje bi trebalo da pruže pravnu zaštitu radnicima angažovanim na ovaj način. Sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović za Sputnjik ističe da je uveren da iza najnovijeg prolongiranja i izmena odredaba stoji Američka privredna komora i Savet stranih investitora.
- Naša konkretna primedba je da nisu usvojene neke stvari koje su već bile dogovorene na radnoj grupi i na javnoj raspravi. Nažalost, Ministarstvo rada ponudilo je sasvim novi tekst koji nije usaglašen i na koji imamo velike primedbe - kaže Mihajlović.
- Ministarstvo rada nije prihvatilo odredbu da broj zaposlenih na lizing u okviru firme mora biti strogo ograničen. Tako bi u budućnosti kategorija zaposlenih na neodređeno vreme mogla biti u potpunosti zamenjena kategorijom radnika angažovanih isključivo po potrebi - navodi Mihajlović i ističe da već sada postoje firme u kojima je više od 60 odsto radnika upravo angažovano putem lizinga.
Pročitajte još:
* Dojče vele: Srpski tekstilni radnici rade "u predvorju Bangladeša"
* Tragedije u vojnim fabrikama u Srbiji: Ucenjeni lete u vazduh
- I oni primaju manju platu za oko 30 do 40 odsto u odnosu na radnike koji rade na neodređeno. Mi se zalažemo za to da se plate radnika angažovanih putem agencija izjednače sa platama ostalih zaposlenih angažovanih kod preduzetnika na istim poslovima. Smatramo da broj radnika na lizing ne sme da prelazi 10 odsto od ukupnog broja radnika u firmi - dodaje on.
- Ukoliko predlog zakona ne bude vraćen na javnu raspravu, sindikati neće podržati njegovo usvajanje u ovoj formi - kaže Mihajlović i ne odbacuje mogućnost da i pored toga Zakon bude usvojen preko noći.
- Ali onda to ne bi bio ni socijalni dijalog niti bi mogli da kažemo da je Srbija zemlja u kojoj važe prava iz socijalnog dijaloga niti da ispunjavamo uslove za kandidaturu za ulazak u EU.
Inače, angažovanje radnika na lizing praksa je koju poznaju sve evropske zemlje. Međutim, njihov status je kompletno regulisan zakonom, imaju mnoga prava i garancije, a u nekim državama radnici angažovani putem agencija ostvaruju veću zaradu od radnika koji su zaposleni po klasičnim osnovama.
Srbija je jedina evropska zemlja u kojoj radnici rade na lizing, a da to nije regulisano posebnim zakonom.