Antić tužio Ministarstvo odbrane i Vojni disciplinski sud
Zbog progona predsednika Vojnog sindikata Srbije, Novice Antića, njegov advokat podneo je tužbu protiv Republike Srbije, Ministarstva odbrane, Višeg vojnog disciplinskog suda, Višeg vojnog disciplinskog tužioca, Vojnog disciplinskog tužioca iz Niša i Vojnog disciplinskog suda u Nišu, saopštio je taj sindikat.
Kako se navodi, Antić je to učinio zbog diskriminacije prema njemu kao jedinom zvaničnom predstavniku zaposlenih u Vojsci Srbije.
Rešenjem ministra odbrane broj 1181-22 od 31.03.2015. godine, zvanično je utvrđena reprezentativnost Vojnog sindikata Srbije, iz čega nesporno proizilazi da su tom sindikatu u potpunosti priznati osnovi slobode delovanja i uslovi iz člana 218. stav 1. i člana 239. važećeg Zakona o radu, a pre svega da deluje na načelima slobode sindikalnog organizovanja i delovanja i da je nezavistan od državnih organa i poslodavca, dodaje se u saopštenju.
Takođe se navodi da je Zakonom o zabrani diskriminacije propisano da svako ima pravo da ga nadležni sudovi i drugi organi javne vlasti efikasno štite od svih oblika diskriminacije, te da su svi jednaki bez obzira na lična svojstva i da je svako dužan da poštuje zabranu diskriminacije. Pored ovoga, zakonom je zabranjena diskriminacija zbog političkih ubeđenja lica ili grupe lica, odnosno zbog pripadnosti ili nepripadnosti političkoj stranci odnosno sindikalnoj organizaciji.
Tužba je podneta jer su organi Ministarstva odbrane Srbije, oličeni u Vojnom disciplinskom tužiocu Mirku Krstoviću, potpukovniku iz Niša, zatim pukovniku Miloradu Koroliji iz Beograda, Višem vojnom disciplinskom tužiocu, potpukovniku Ivanu Dimiću iz Niša, predsedniku Vojnog disciplinskog suda u Nišu i Tomislavu Karamarkoviću, potpukovniku iz Beograda, predsedniku Veća Višeg vojnog disciplinskog suda u Beogradu, u međusobnom dogovoru i sadejstvu pokrenuli, vodili i okončali disciplinski postupak protiv predsednika od njih nezavisnog pravnog lica Vojnog sindikata Srbije Novice Antića, a sve zbog disciplinskih prestupa koji niti su predviđeni zakonom, niti su izvršeni, niti je iste Antić mogao da izvrši, dodaje se u saopštenju.
Kako se navodi, očigledna namera da se Novica Antić diskriminiše, ogleda se u činjenici da je on kao zakonski zastupnik jedinog reprezentativnog sindikata u sistemu odbrane ukazivao na nezakonitosti u radu i zloupotrebe u potrošnji budžetskih sredstava namenjenih za odbranu zemlje, pa ga iz tog sistema valja ukloniti, po mišljenju i postupanju tuženih.
Važno je napomenuti, da ko konkretno postupanje Antića nema nikakve veze sa njegovom službom u Vojsci Srbije, u kojoj se nalazi bezmalo 20 godina efektivno i u toku cele vojničke karijere je ocenjivan najvišim službenim ocenama i za rezultate postignute u službi više puta pohvaljivan i nagrađivan sa najviših nivoa komandovanja, zaključuje se u saopštenju.