Opasan dan na Kosovu: Kfor dežura na mostu (FOTO)
Kosovski Albanci danas obeležavaju Dan albanske zastave, a premijer Albanije Edi Rama je taj praznik svim Albancima čestitao objavom na Fejsbuku i fotografijom snimljenom u ponedeljak u Peći, na kojoj sa premijerom privremenih prištinskih institucija Ramušem Haradinajem ukršta ruke na zastavi Albanije.
- Dobro jutro i uživajte u Danu zastave - napisao je Rama.
Širom Kosova danas se vijore crveno-crne zastave Albanije sa dvoglavim orlom, a u severnom delu Kosovske Mitrovice koji naseljavaju većinom Srbi, u njenom multietničkom naselju Bošnjačka mahala stare su zamenjen novim.
Zastave su postavljene na mestima gde inače stoje, u početnom delu Ulice knjaza Miloša, u pravcu Istočnog mosta.
Inače, privremene kosovske institucije su Dan albanske zastave proglasile "državnim praznikom".
Ovaj praznik zastave Albanije na Kosovu se danas obeležava pod tenzijama, nakon što su privremene prištinske vlasti odlučile pre sedam dana da dodatno povećaju porez na 100 odsto za robu iz Srbije i BiH, i manifestovale silu prilikom hapšenja Srba u okviru istrage ubistva Olivera Ivanovića.
Gradonačelnici četiri srpske opštine na severu Kosova podneli su u utorak ostavke i na taj način izašli iz prištinskog sistema vlasti.
Kako javlja reporter Tanjuga sa lica mesta, na mostu koji razdvaja južni i severni deo grada, sa albanske strane je stacionirano nešto više vozila Kfora nego što je uobičajeno, ali stanje je redovno.
Isto važi i za Bošnjačku mahalu, naselje u severnom delu grada, gde većinski žive Albanci, koji takođe obeležavaju Dan zastave, gde su albanske zastave već istaknute, ali je sve mirno.
Srbi će u podne ispred sedišta Evropske unije i Evropske komisije održati novi protest zbog diskriminatorskih mera Prištine i uvođenja taksi od 100 odsto na robu iz Srbije.
Na istom mestu od 19 sati održaće se novi koncert kao oblik protesta, a posle sinoćnjeg izuzetno posećenog koncerta "Tropiko benda", mladi će se večeras družiti uz "Akapulko bend".
Dan zastave nizom manifestacija obeležiće danas i Albanci na jugu centralne Srbije, u Bujanovcu, Preševu i Medveđi.