Peskov: Biće formirana čvorišta za preusmeravanje gasa u Evropu
Kremlj je uveren da će završetak polaganja morskog dela gasovoda "Turski tok" biti praćen formiranjem gasnog čvorišta u Turskoj i stvaranjem gasovodne mreže u Evropi.
- Sada mnogo zemalja traži da se na njihovoj teritoriji formira čvorište. Čvorište će sigurno biti napravljeno i gas će krenuti dalje - objasnio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je naglasio da "prema raspoloživim planovima, turska ekonomija jednostavno ne može da podnese takvu količinu gasa, dok potrebe Evrope ostaju".
- Shodno tome, mogućnosti za stvaranje mreže ogranaka gasovoda su prilično široke - rekao je Peskov.
Komentarišući gasovod "Severni tok 2", Peskov je rekao da je taj projekat koristan za Evropu.
Pročitajte još:
* Peskov objasnio Putinove reči o nuklearnom oružju i raju
* Moskva: "Turski tok" doprinosi evropskoj energetskoj bezbednosti
Ranije je poljski premijer Mateuš Moravecki izjavio da bi Rusija mogla da počne ofanzivu na Ukrajinu nakon pokretanja gasovoda "Severni tok 2". Prema rečima premijera Poljske, "eskalacija agresije" na Kijev mogla bi da usledi kada ukrajinski gasovodni sistem prestane da igra "tako važnu ulogu“ za Moskvu.
- Ovo je nesrećna izjava. ’Severni tok 2‘ je komercijalno održiv i ekonomičan projekat. Štaviše, on je ekonomski atraktivan ne samo za dobavljača već i za korisnike ovog gasa u Evropi, pre svega u Nemačkoj - istakao je Peskov.
Prema njegovim rečima, obimi potrošnje gasa u Evropi rastu, a posebno rastu u onim zemljama koje "igraju ulogu lokomotive evropske ekonomije".
- Alternativa za ruski cevovodni gas je tečni gas, uključujući američki gas, ali su ovi proizvodi skuplji, znatno skuplji, ekonomija govori sama za sebe - naglasio je Peskov.
- Ovakve insinuacije su verovatno iz kategorije pokušaja da se projekat politizuje. Ima mnogo napada, čujemo direktne pretnje ovom projektu iz Sjedinjenih Američkih Država. Ovo nije ništa drugo do manifestacija nelojalne konkurencije i pokušaja da se Evropljani prisile da kupuju skuplje američko gorivo, koje za njih nije profitabilno - smatra portparol Kremlja.
Prema njegovim rečima, "ovde je apsolutno sve otkriveno i nema čak ni pokušaja da se maskira takvo ispoljavanje nelojalne konkurencije“.
Projekat "Turski tok“ podrazumeva izgradnju gasovoda koji se sastoji iz dva kraka, kapaciteta od po 15,57 milijardi kubnih metara.
Prvi krak je predviđen za isporučivanje gasa turskim potrošačima, a počeće da radi tokom ove godine. Drugi krak je namenjen za snabdevanje zemalja južne i jugoistočne Evrope, a njegovo puštanje u rad planirano je za 2019. godinu.
Projekat "Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije preko Baltičkog mora do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored "Severnog toka“. Protiv realizacije gasovoda se zalaže nekoliko država, a naročito Ukrajina, koja se plaši gubitaka prihoda od ruskog goriva, i Sjedinjene Američke Države, koje imaju ambiciozne namere za izvoz svog gasa u Evropu. Osim toga, Letonija, Litvanija i Poljska smatraju da je ovo politički projekat.