"Dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol"
Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije kaže za RTS da postoje dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol i da bi prijem Kosova u tu međunarodnu organizaciju bio presedan.
U Dubaiju danas počinje zasedanje Generalne skupštine Interpola, gde je jedna od tačaka dnevnog reda i zahtev za prijem takozvanog nezavisnog Kosava u tu organizaciju. Slobodan Zečević navodi da je do sada Srbija dosta uradila, jer Kosovo ni ušlo ni u Unesko, ni u UN, pa ni u Interpol.
"Dolazak Trampa bi bio veliki plus"
Kada je reč o pismu kongresmena Teda Poa u kojem američkog predsednika Donalda Trampa poziva da poseti Srbiju, Zečević kaže da bi to mnogo značilo za Srbiju.
- Mislim da i Srbija lobira i traži i pokušava da ostvari što bolju poziciju u međunarodnim pozicijama i taj poziv Donaldu Trampu mnogo bi značio. Dugo nije bio američki predsednik, tako da bi to za nas predstavljalo jedan veliki plus u međunarodnim odnosima - smatra Zečević.
- Mislim da postoje dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol - naglasio je Zečević gostujući u Dnevniku RTS-a.
Pročitajte još:
* Stefanović: Članstvo Kosova u Interpolu bio bi presedan
Ukazao je da ima više razloga za to i kao prvi naveo da Kosovo nije primljeno ni u UN.
- Najčešće je prijem u UN kasnije posledica ulaska u ove druge međunarodne organizacije kao što su Interpol i Unesko - objasnio je Zečević.
Kao izuzetak je naveo Palestinu koja je primljena u UN ne kao država članica, nego kao posmatrač, ali je na osnovu toga kasnije imala argumente da bude primljena u Interpol i pored protivljenja SAD i Izraela.
- Drugi argument je sam način prijema u Interpol. Potrebna vam je dvotrećinska većina ali od izraženih glasova, onih koji glasaju tog dana. Znači, ako neke države koje su protiv kosovske nezavisnosti ne uđu u salu i ne glasaju to je za nas veliki minus - istakao je Zečević.
U tom smislu, smatra Zečević, bitno je lobiranje i razgovori da države koje ne priznaju Kosovo budu na sednici i da glasaju u skladu sa svojim stavom.
- Ako imate u vidu da je oko 192 članice UN, možda nešto malo više Interpola, znači 85 do 87 je protiv priznanja i to daleko od dvotrećinske većine - kaže Zečević.
Međutim, dodaje da postoje i politički argumenti jer jedan deo država koje su priznale nezavisnost Kosova ima stav da bi se poboljšala borba protiv terorizma, protiv trgovine narkoticima i ostalih oblika kriminala ako bi Kosovo bilo primljeno u Interpol.
- U stvari to nema nikakve veze sa suštinom, oni žele da da uguraju Kosovo u Interpol da bi dokazali da je normalna država kao i svaka druga. To je problem - naglasio je Zečević.
Podsetio je da je to je u suprotnosti sa Rezolucijom 1244.
- Kosovo nije nezavisna država po toj Rezoluciji Ujedinjenih nacija, UN nisu priznale Kosovo kao nezavisnu državu i u tom smislu zaista bi bio presedan da oni uđu sad u Interpol - napomenuo je Zečević.
Pored toga, Zečević navodi da bi članstvo u Interpolu kosovski Albanci vrlo verovatno politički zloupotrebili u potpuno druge svrhe.
- Postoji pretpostavka s obzirom da kosovski Albanci mogu i ovako da se bore protiv organizovanog kriminala i da imate ozbiljnu vezu između organizovanog kriminala i te nekadašnje OVK i suštini oni bi mogli da zloupotrebljavaju i najverovatnije da bi njihovo članstvo u Interpolu služilo za zloupotrebe, za progon srpskih policajaca i vojnika koji su učestvovali u operacijama na Kosovu, za progon Srba - tvrdi Zečević.
Podsetio je da su zloupotrebili i sporazum Cefta, jer ga menjaju kako žele i ne poštuju Briselski sporazum, i dodao da "oni nisu kredibilan partener generalno".