Velika vojna vežba na Pešteru: 8.000 vojnika, 600 vozila i 24 letilice; Vojni sindikat: Politička predstava!
Tokom dva dana, 9. i 10. novembra Vojska Srbije planira najveću vojnu vežbu u novijoj istoriji koja će se odvijati na Pešteru i još deset lokacija širom Srbije.
"Vojna vežba "Vek pobednika", održava se povodom obeležavanja 100 godina od završetka Prvog svetskog rata. Na njoj će učestvovati oko 8.000 pripadnika Vojske Srbije sa oko 600 vozila i 24 vazduhoplova.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin izjavio je za Tanjug da je "Vek pobednika" vežba koja treba da pokaže pravo stanje naše vojske Srbije i njenu punu sposobnost da zaštiti teritorijalni integritet i suverenitet zemlje, kao i da "odgovori na baš svaku pretnju". Vulin je kazao da je stanje tehnike odlično i da je najvažnije to što je moral svih pripadnika na najvišem nivou.
I novi načelnik Generalštaba, general Milan Mojsilović je obilazeći jedinice koje će učestvovati na vežbi istakao da se tamo izvode "planske aktivnosti", a da je moral vojnika "na veoma visokom nivou".
Međutim, Vojni sindikat Srbije tvrdi da je reč o "političkoj predstavi" koja ne odražava pravo stanje u sistemu odbrane.
"Svi vojnici znaju da se vojne vežbe organizuju kao kruna neke obuke. Ovde se postavlja pitanje 'koje obuke', jer i vrapci na grani znaju da se u vojsci sve drugo više radi od obuke, da za trimer mesečno potrošimo više goriva nego za tenk itd. Najpre je bilo reči o pripremama za paradu pa je to otkazano jer je posetu Srbiji otkazao i predsednik Putin, a umesto toga eto je vežba", ocenjuju u ovom sindikatu i tvrde da je reč o "najgrubljoj zloupotrebi Vojske Srbije i njenom uvlačenju u politička dešavanja".
"Čelni ljudi Ministarstva odbrane na čelu sa Vulinom žele da dobiju samo njima znane političke poene zloupotrebljavajući vlast i koristeći se vojskom u dnevno političke svrhe", tvrde u Vojnom sindikatu Srbije.
Pozivajući se na scenario vežbe u kome će svakog minuta biti "pokriven" dejstvom oružja ili oruđa, u ovom sindikatu tvrde da će se zbog toga na vežbi "van svih pravila i propisa" iskoristiti velika količina minsko-eksplozivnih sredstava i municije.
"Ono što sebi kao pitanje ovih dana postavljaju komandanti i komandiri vojnih jedinica je kako će ta količina MES i municije, da se opravda kroz dnevnike gađanja! Kada bi im došla materijalno-finansijska kontrola i pregledala dnevnike gađanja mogla bi sa pravom da pita 'šta ste vi radili i gde ste utrošili municiju'“, tvrde u Vojnom sindikatu Srbije i postavljaju pitanje opravdanosti ovakve vežbe u situaciji kada nema novca za isplate otpremnina i slično.
"Ova scenska predstava zvana "vežba" koštaće budžet preko 100 miliona dinara. Sve to u vreme štednje i kad nema novca za isplatu otpremnina, naknada za rođenje deteta, kad se umanjuju naknade za porodiljsko i trudničko bolovanje, kad nema novca u budžetu za regres i topli obrok i da ne nabrajamo više", tvdi ovaj sindikat.