"Plavi voz" na smetlištu istorije
Titov "Plavi voz" za obične smrtnike dugo je bio misterija, nagađalo se da je opremljen zlatom, dijamantima, te da su postojala dva ista voza radi bezbednosti samog jugoslovenskog predsednika. Tako bi u jednom bio Josip Broz, dok bi drugi voz saobraćao prazan. Danas, nema više potrebe za nagađanjem, sve se može videti.
Ono što su ranije generacije čuvale "kao zenicu oka svoga", ove današnje bacaju na smetlište istorije. Na rakovičkom putu, u beogradskoj nedođiji, nalazi se garaža "Plavog voza". Da nismo dobili jasne instrukcije, pored nje bismo prošli a ne bismo je ni primetili. Neoznačeno, neugledno mesto, koje je kako kažu oni koji voz čuvaju, izgledalo još gore. A onda su rešili da uzmu stvar u svoje ruke, počupaju travuljinu sa šina i raskrče šiblje.
Čisto da može da narod da dođe...
Šef "Plavog voza" Željko Jovanović kaže da ovaj pokretni muzej može da pogleda ko god želi, ali da to najčešće rade stranci, naš narod nije nešto zainteresovan. A možda nije informisan da ovakva mogućnost uopšte postoji...
Da potpuno besplatno mogu da obiđu Titov salon, njegovu spavaću sobu, kao i Jovankinu, apartmane rađene za kraljicu Elizabetu i Šarla de Gola. Za njega je čak pravljen poseban krevet odgovarajuće dužine, ali ga on nikada nije iskoristio...
U vagonima nema ni zlata ni dijamanata, oni su veoma skromno opremljeni, ali otmeno i s ukusom.
Zakup za svadbe
Mladenci, kaže, nisu mogli bolje potrošiti novac i obradovati goste. Prosečna cena dnevnog zakupa iznosi oko 3.000 evra, u zavisnosti od odredišta na koje se putuje može biti jeftinije, ali i skuplje. Vagon salon i spavaća kola "Plavog voza" svake večeri u 23.10 kreću iz Beograda za Bar. U dubl kabini salona karta košta 30, a u spavaćim kolima 25 evra. |
Maršal Tito je u "Plavom vozu" ugostio više od 60 državnika iz celog sveta i u njemu su se donele neke sudbinske odluke. Nekadašnji predsednik vozom je putovao na važne sastanke i pregovore, a često je u njemu vreme provodila i Jovanka Broz. U proseku, iz Topčidera je izlazio dva puta nedeljno. Tita je opsluživalo dvadesetak ljudi, a duž pruge dežurala je vojska. Osoblje na železnici kuda je Broz prolazio imalo je uniforme i bele rukavice. Građani su dočekivali "Plavi voz" i bacali cveće po trasama.
- Unutrašnjost voza je opremljena svim što je neophodno za luksuzno i komforno putovanje, pa s pravom nosi epitet "salonski". Glavni deo voza čini predsednikov apartmanski salon, svečani konferencijski salon, vagon-restoran, centralna kuhinja, apartmanski salon za goste, kola za spavanje i energetska kola. Enterijer je urađen uglavnom u drvetu, mahom od kruške - kaže Jovanović.
Iako je izrađen davne 1959. ceo voz je još tada klimatizovan, klima uređaj je američki. U De Golovom salonu zidovi su tamnozelene boje, presvučeni neobičnim tapetama - presovanom morskom travom.
Titov salon se sastoji od radne sobe, salona za razgovore, kao i svečanog salona sa 28 mesta. Kvake, lampe i servisi nisu zlatni, nameštaj je u intarziji, ali vrlo svedenog dizajna, a kupatila su kompletno opremljena.
Najviše je bio u upotrebi šezdesetih godina, kada je Titu bilo zabranjeno da putuje avionom. Davne 1978, kada je Broz krenuo avionom na Kosovo, voz je išao bez njega sa spuštenim roletnama, a na Kosovu su ga gađali paradajzom. Te godine nakon što je sleteo u Prištinu, Tito je prvi put koristio blindirani automobil.
Kada je preminuo, sanduk sa telom Josipa Broza ovim vozom prošao je kroz celu njegovu Jugoslaviju, kovčeg je bio položen na veliki konferencijski sto. Napolju, ožalošćeni Jugosloveni stajali su mirno pored pruge, odajući mu poslednju počast.
Maršalke trunu
|