Nedelja 12. 1. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 11.09.2018.
11:50
b92.net, Dnevnik A

Nekad žvake, a sad kese umesto kusura

Izvinite, nemam dva dinara da vratim kusur, da li biste umesto toga kupili plastičnu kesu?

pixabay
Foto: Ilustracija

Tu rečenicu su, otkada je uvedena obaveza plaćanja plastičnih kesa, mogli čuti mnogi.

Međutim, i bez novog štosa za sakupljanje para, domaći potrošači se prema kusuru odnose u najmanju ruku ležerno. Teško da ćete koga videti da čeka pred kasom da mu se vrati dinar pa i šest dinara. Za takav stav stručnjaci krive mentalitet - sramota ih da čekaju za siću. A zna se - mentalitet se najteže menja, piše novosadski Dnevnik. 

Kupovina plastičnih kesa nije jedini način da se potrošačima naplati ono što nisu kupili. Ima tu još začkoljica, kao, recimo, zaokruživanje cena. U Srbiji živi oko sedam miliona stanovnika i ima oko dva i po miliona domaćinstava.

Neka samo svako domaćinstvo dnevno na kusuru izgubi ili oprosti dinar i eto dva i po miliona dnevno. Tako na godišnjem nivou dobijemo 800 miliona dinara jer mesečno poklonimo bar 75 miliona. 

Kupac koji se u radnji nađe prvi sa  novčanicom koja se kod nas smatra krupnijom od, recimo, 500 dinara, a želi da kupi hleb, ili mleko, kiflu, jogurt, što spada u česte jutarnje kupovine, ima problem. Obično se račun ne zvaršava nulom pa kupcu ostaje da čeka ili oprosti kusur.

Vlasnici radnji i drugih manjih prodajnih objekata obično objašnjavaju da ostave u kasi prodavcima bar hiljadarku u kovanicama. Međutim, to izgleda nije rešenje za pomenuti probem.. 

Dok vlasnici radnji krive trgovce da oni uskraćuju kusur, potrošačke organizacije, s druge strane, opominju ih da isto to rade oni sami. Postupak je malo sofisticiraniji i ide preko zaokruživanja cena.

Kod nas se one iskazuju u parama. Po važećim propisima, ukoliko je cena na dva zadnje decimale od 0 do 50 para, zaokružuje se na manje. Recimo, za 399,49 plaća se 399 dinara. Međutim, ako je cena 399,51 dinara ili više, kupcu će se pazar računati kao 400 dinara. Sticajem tih okolnosti, u našim radnjama su cene s 51 parom neuporedivo brojnije nego onih gde je ispisana suma para niža od brojke 50.

Štaviše, kod nas baš ima mnogo cena koje se završavaju s 99,51 parom jer trgovci smatraju je to dobar način da se kupac odluči za pazar iako će platiti baš tih 49 para više koji su ga namamile na pazar.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2025 © - vesti online