Ugljaninovi potezi nikom ne donose dobro
Centar za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS) osudio je danas seriju "opasnih izjava i nesmotrenih političkih poteza" Sulejmana Ugljanina, koji, kako ističu, čine štetu položaju Bošnjaka u Srbiji, kao i komplikovanim i teškim pregovorima Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU.
Ugljanin je izjavio da srpski državni organi, odnosno privremeni organi Republike Srbije sa srpskim predznakom i predsednik, premijer i poslanici su legitimni predstavnici srpskog naroda.
CEAS Jelene Milić ocenjuje da je predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća tom izjavom uvredio i delegitimisao sve druge birače koji nisu nužno srpske nacinalnosti, a glasali su na legitimnim izborima u okolnostima koje su kao adekvatne ocenili i međunarodne organizacije, poput OEBS-a i EU, na koje Ugljanin sada apeluje.
Ugljaninovi potezi, kao i prethodna rezolucija odbornika opština sa juga Srbije, kojom se zahteva da ih u pregovorima o Kosovu predstavlja Priština, iako su imali sve mogućnosti učešča na izborima na svim nivoima u Srbiji, ali i reakcije na njih, potvrđuju nalaze iz prošlogodišnjeg CEAS-ovog izveštaja o slabostima postojećeg sistema manjinskih nacionalnih veća, ukazuje ova nevladina organizacija.
Imajući u vidu nove geopolitičke i regionalne okolnosti i pojačanu dinamiku pregovora između Beograda i Prištine, CEAS ne isključuje mogućnost da ovi potezi nisu koordinirani.
- Pomenute slabosti, samogetoizacija manjina, etnoklijentelizam, feudalni način kvazipolitičkog upravljanja nad njima od takozvanih etničkih lidera i druge posledice politizacija etniciteta, koji je i zapadna međunarodna zajednica oportuno podsticala, sada su sve češće ''veponizirani'' u unutrašnjepolitičkim i spoljnopolitičkim odnosima, kako od lokalnih tako i od spoljnih državnih i ne državnih aktera - smatra Centar.
CEAS ujedno ukazuje da se izbori za manjinska nacionalna veća sprovode po istim principima kao izbori za organe vlasti i da praksa pokazuje da tako izabrani predstavnici, umesto da se bave zaštitom manjinskih nacionalnih prava, što je njihova osnovna svrha, u stvari koriste još jednu platformu za ostvarivanje ličnih i-ili stranačkih interesa na uštrb kolektivnih interesa nacionalnih manjina.
Takođe podseća i da u srpski parlament stranke nacionalnih manjina ulaze po privilegovanoj metodi prirodnog cenzusa, a da praksa pokazuje da procena položaja manjinskih zajednica, koja dolazi od tako izabranih predstavnika manjinskih zajednica, ne dolazi na osnovu procene kvaliteta postojećeg normativnog uređenja i slike na terenu, već od njihovog učešća u centralnoj vlasti.
- Naime, trend njihovih ocena je da kada su deo kolicione vlasti na republičkom nivou položaj njihove manjinske zajednice je ili ''dobar'' ili se o njemu ne raspravlja, a kada nisu na vlasti onda je katastrofalno loš - ističe CEAS.
Vlada Srbije, ističe se u saopštenju, ima deo odgovornosti za novonastale tenzije, jer polazeći od toga da je ona legitimni predstavnik svih građana Srbije, ona bi taj stav morala da poštuje i u odnosu na opoziciju i druge aktere javnog života, ali i kada su u pitanju vlade zemalja u regionu u kojima žive i Srbi.
- Te vlade su legitimni predstavnici Srba u tim državama - podvlači CEAS i dodaje da bi, dugoročno gledano, prvi pravi potez bio bi da se u novom Ustavu Srbija definiše kao država svih njenih građana, a ne kao sada - država Srba i manjina koje u njoj žive.