Vlasi: Još se ništa ne zna, ali Kosovo je država od 2008.
Azem Vlasi, analitičar i nekadašnji visoki jugoslovenski funkcioner, kaže da još nije jasno ni kada, ni kako će se završiti razgovori Beograda i Prištine, ali i da je status Kosova kao države rešen 2008. godine.
- U Beogradu kažu da ne priznaju Kosovo kao državu i da to tek treba da se reši - rekao je Vlasi u intervjuu za bosanski poral Vijesti.ba uoči predstojeće runde dijaloga u Briselu, 18. jula.
Vlasi napominje da Priština u Briselu neće razgovarati o "državnom statusu Kosova jer je ono definitivno država koja je do sada priznata od 115 zemalja članica UN, kao ni o teritorijalnom integritetu i granicama jer su definitivne, a ni o unutrašnjoj ustavnoj strukturi Kosova kao suverene države, jer se o tome ne pregovara sa drugom državom".
- Pozicija srpske strane prilično je konfuzna. U Beogradu ne poriču da je Kosovo država, ali kažu da je Srbija neće priznati. Aleksandar Vučić stalno ponavlja da je Srbija za kompromis, ali ne kaže po čemu i o čemu - kazao je Vlasi.
Mišljenja je da je "Ahtisarijev plan", u okviru kojeg je proglašena nezavisnost Kosova, poslednja linija kompromisa koju je Priština prihvatila.
Vlasi tvrdi da Priština Beogradu ništa ne duguje i da ne stoji izjava predsednika Srbije Vučića "da ne može jedna strana (Kosovo) da dobije sve, a druga (Srbija) da gubi sve".
Prema njegovim rečima, jedino oko čega se sada slažu i Priština i Beograd i Brisel jeste da razgovori treba da se privode kraju. Vlasi kaže da se tokom predstojeće runde dijaloga u Briselu "ništa posebno neće desiti".
- Kosovska strana će saopštiti jasnu poziciju po pitanjima koje sam naveo - rekao je Vlasi.