"Imamo priznanje da KiM nije država"
Zamenik direktora Uprave carina Veselin Milošević ocenio je večeras da su odlukom da se spreči prijem samoproglašenog Kosova u Svetsku carinsku organizaciju (SCO) "na neki način" priznati principi Republike Srbije da njena južna pokrajina ne može da bude ni država ni član SCO.
- Veoma teška, uporna, istrajna i iscrpna borba koja je vođena sa predstavnicima međunarodne zajednice, sa predstavnicima Sekretarijata SCO, kao i sa predstavnicima određenih veoma uticajnih svetskih zemalja je urodila plodom i, na neki način, su priznati principi Republike Srbije da naša južna pokrajina ne može biti država, nije država i ne može biti član SCO - rekao je Milošević za RTS.
Ranije danas Uprava carina saopštila je da je na sednici Saveta Svetske carinske organizacije u Briselu sprečen prijem samoproglašenog Kosova, čiji status u toj organizaciji ostaje sporan i zamrznut.
Pročitajte još:
* Haradinaj: Tražili smo da Amerikanci dođu
* Sprečen prijem samoproglašenog Kosova u SCO
* Dok Beograd "sprema dolare", kosovska ambasadorka... (FOTO)
Savet je uspostavio Radnu grupu za pitanja u vezi sa pristupanjem toj organizaciji, koja će se, između ostalog, baviti i pitanjem samoproglašenog Kosova.
Takođe, do daljeg važe odluke Saveta iz jula i decembra 2017. godine, kojima se zamrzava status "Kosova", sprečava punopravno učešće u radu i glasanje predstavnika Privremenih institucija samouprave u Prištini do izveštaja Radne grupe i eventualne nove odluke Saveta o tome, navodi se u saopštenju.
Rasprava o ovoj tački dnevnog reda sednice, na kojoj su učestvovali i predstavnici Srbije, pokazala je da u Svetskoj carinskoj organizaciji postoje suprotstavljena mišljenja o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, ali je Srbija dobila energičnu podršku od velikog broja delegata.
U korist pozicije Srbije na zasedanju su govorili predstavnici Rusije, Kine, Indije, Brazila, Argentine, Kipra, Slovačke, Belorusije, Gruzije, Čilea, Azerbejdžana, Kube i Indonezije, a u vidu pisanih nota podrška je stigla od Konga, Sirije, Angole, Kambodže, Kirgizije, Sijera Leonea i Šri Lanke.
Prvi predlozi Radne grupe očekuju se na narednoj sednici sredinom sledeće godine, a zbog podeljenosti po ovom pitanju, treću godinu zaredom u Svetskoj carinskoj organizaciji nisu usvojeni zapisnici u kojima se samoproglašeno Kosovo pominje kao "potpisnik instrumenata o pristupanju".