Elektrošokom do priznanja
Kriminalistički inspektori u Srbiji do priznanja dela dolaze šamaranjem, udaranjem rukama i nogama, pendrecima, ali i bejzbol palicama, a ponekad i elektrošokovima, navedeno je u vrlo negativnom izveštaju o Srbiji Evropskog komiteta Saveta Evrope protiv torture za 2017. godinu, o kome se čulo povodom Međunarodnog dana podrške za žrtve torture.
Delegacija EK SE je do tih zaključaka došla na osnovu razgovora s privedenima i dokumentacije, ukazujući i da neadekvatno postupanje nije delo nekoliko onih koji su zastranili već prihvaćena praksa u Srbiji.
U izveštaju je pomenut slučaj hapšenja 16-godišnjaka iz Novog Sada koji da su mu stavljene lisice i da je navodno udaran i šutiran, potom privezan lisicama za sef u kancelariji kriminalističkog inspektora.
Zaštitni prsluk mu je stavljen preko glave, a udaran je palicom i rukama, ali i šutiran u telo dok nije priznao. Za sef je, piše u izveštaju, bio vezan do jutra, a nije mu bio obezbeđen branilac, ni kontakt sa odraslom osobom od poverenja, što je u suprotnosti sa zakonom.
Dat je i primer uhapšenog koji je rekao da su ga tri policajaca tokom saslušanja udarala rukama i nogama, da mu je prećeno da će biti silovan metlom, a da mu je stavljena plastična kesa preko glave da mu izazove osećaj gušenja.
Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Ekmel Čizmeđiolu na beogradskoj konferenciji, povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture istakao je da izveštaj SE sačinjen na osnovu posete Srbiji 2017. ukazuje na zabrinjavajuću situaciju, prvenstveno u velikom broju slučajeva neadekvatnog postupanja i torture nad pritvorenicima i zatvorenicima.
Dodao da izveštaj EK u 2018. govori da nekog napretka u prevenciji torture ima, ali i još prostora za dalje napredovanje u toj oblasti. Tortura se, prema rečima predstavnika Kancelarije stalnog koordinatora UN u Srbiji Milana Markovića, ne dešava samo u zatvorima već i u psihijatrijskim ili socijalnim ustanovama, kao i u svim društvima, uključujući i najrazvijenija.
- Novembra prošle godine je Srbiju posetio specijalni izvestilac UN za torturu koji je u svojim preliminarnim zapažanjima izneo odstupanja od standarda iz UN dokumenata i uputio preporuke - podsetio je Marković.
Zataškavanje prebijanja
Advokat Jukoma Milena Vasić kaže da kad žrtve torture podnesu krivičnu prijavu, okružna tužilaštva je najčešće odbace.
- Kroz pružanje besplatne pravne pomoći vidimo da se tortura najčešće zataškava tako što lice koje je žrtva torture završi sa prijavom za napad na službeno lice. To oslikava ona rečenica iz "Balkanskog špijuna":
"Sad će Đura da ti oprosti što te je tukao" - kaže Milena Vasić iz Jukoma.