Putuj, Evropo!
Evropa je Srbiji na dugom štapu, moglo bi se reći posle izjave francuske ministarke za evropske poslove Natali Loazo da sadašnje stanje u Evropskoj uniji ne omogućava nova pridruživanja.
- Srbija ima EU perspektivu i uz Crnu Goru je među zemljama koje su najviše napredovale otvaranjem 16 od 35 poglavlja, ali kao prijatelj moram da kažem istinu - rekla je za beogradsku "Politiku", podsetivši da države moraju da ispune sve kriterijume koji se odnose na svako poglavlje.
Međutim, kao dva glavna izazova za pristup Srbije EU navela je jačanje vladavine prava i neophodnost rešavanja spora oko Kosova.
Teško i traljavo ide pridruživanje Srbije, konstatuje predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija Dragan Dobrašinović za "Vesti" uz ocenu da tapkamo u mestu ili se pomeramo brzinom puža.
- Evropa ako meri taj napredak, vidi koliko je Srbija odmakla. Deluje da malo i popuštaju da bi održali tonus u napretku, odnosno da izlaze u susret Beogradu, očekujući rešenje za Kosovo kakvo u Briselu priželjkuju - naveo je Dobrašinović, napomenuvši da je stanje u svakodnevici građana gore nego u pregovaračkom procesu Srbije sa EU.
EU, kako je navela francuska ministarka, mora da se reformiše, za šta je, prema njenim rečima, neophodna većina pristalica takvog stava na majskim izborima za Evropski parlament. Ona nije želela da spekuliše o mogućem datumu ulaska Srbije u EU, jer kako je navela, "ne zna da li će EU biti spremna i kada će Srbija biti spremna".
Ne treba da obeshrabri izjava koja je proizvod sadašnjeg stanja, smatra Milan Antonijević, izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo i ukazuje da svaka ozbiljna organizacija, pa i EU promišlja budućnost.
- Svaka članica ima svoje mesto i u budućnosti će biti mesta i za Srbiju, a videćemo gde smo kada bude razmatran Budžet EU i kada se buduće članice u njemu prepoznaju - objašnjava on za "Vesti".
U osvrtu na zamerke po pitanju vladavine prava, Antonijević ukazuje da treba primorati političare da više rade na tom pitanju, ali i na usklađivanju diplomatije sa politikom EU.
- Odnos naše diplomatije prema Venecueli pokazuje nepromišljenost i nespremnost države na usklađivanju sa politikom EU - zaključio je on.
Godina 2025. kao potencijalni datum pristupanja Srbije EU se, prema oceni Jovane Spremo, koordinatorke projekata JUKOM čini sve nerealnijom ako se gleda napredak u vladavini prava.
- Poslednji izveštaji komisije su, za razliku od ranijih, odisali kritičkim osvrtom na primenu onoga na šta se Srbija obavezala, a izveštaj Fridom hausa istakao da imamo silazni trend sloboda zbog, između ostalog, politizacije sprovođenja zakona i povrede slobode izražavanja i medija - ukazala je Spremo za naš list.
Bezvoljnost obe strane
- U ovom trenutku nema dobre volje u EU, ali nažalost ni dobre volje u Srbiji. U EU nisu načisto šta bi sa sobom, ali to ne sme da bude nama prepreka da idemo napred u integracijama. Međutim, tu volju kod naših političara čujemo deklarativno, ali ne vidimo je u praksi - ocenio je Dragan Dobrašinović.
Dupla odgovornost
- Srbiju možemo smatrati pretežno odgovornom za svako usporavanje napretka u pregovorima o priključivanju EU, ali neophodno je naglasiti i da druga politička ili redovna proceduralna i demokratska pitanja same EU utiču, odnosno ponekad odlažu isto. Sprovođenje reformi koje nam predstoje sigurno će zavisiti i od izbora za Evropski parlament i novih prioriteta - objasnila je Jovana Spremo.