"Srbija nazaduje na EU putu"
"Srbija stagnira ili nazaduje u oblastima pokrivenim poglavljima 23 i 24, u pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji", istakle su Sonja Stojanović Gajić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra, čije su organizacije deo Koalicije prEUgovor.
Ministar može da zaposli policajca - primer lošeg zakona
Nova EU Strategija proširenja na Zapadni Balkan je objavljena u februaru i najavila je moguć datum članstva Srbije u Uniji. Uskoro će Evropska komisija objaviti i Izveštaj o Srbiji. Koalicija prEUgovor predstaviće danas svoj nezavisni izveštaj o napretku Srbije u sprovođenju politika u oblastima pokrivenim poglavljima 23 i 24, kao i ocenu pristupa Vlade Srbije i EU reformama.
Sonja Stojanović Gajić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku podsetila je da se u Strategiji EU vladavina prava ističe kao ključ i preduslov za sve ostale reforme.
- Srbija u poslednjih šest meseci, međutim, nije ostvarila nikakav značajni napredak, jedino je usvojen Akcioni plan o usaglašavanju zakona sa evropskim zakonodavstvom, koji predviđa da svi zakoni budu usaglašeni sa evropskim do 2021. godine, a da se u potpunosti primenjuju do 2023 - navodi Stojanović Gajić.
- Predloženi zakoni o policiji, BIA, odbrani i vojsci pritom snižavaju nivo demokratske kontrole nad tim institucijama - ukazuje ona i navodi primer iz zakona o policiji gde je ministru unutrašnjih poslova omogućeno da u izuzetnim okolnostima, koje nisu definisane, zaposli policajca ili mu omogući napredak u službi.
Ako dosad nismo uradili najlakši deo posla...
Stojanović Gajić dodaje i da će, prema informacijama koje ima iz Brisela, izveštaj Evropske komisije o Srbiji biti kritičniji.
Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra ističe da Srbija u nečemu stagnira, a u nečemu nazaduje kada je reč o oblastima pokrivenim poglavljima 23 i 24. Podseća da je bilo planirano da zakoni o zabrani diskriminacije i rodnoj ravnopravnosti budu usvojeni još 2016, a da još nisu stigli na dnevni red.
- Ako od 2016. do 2018. nismo uspeli da uradimo najlakši deo posla, a to je usvajanje zakona, ostaje pitanje kako ćemo uspeti da obezbedimo njihovu punu primenu do 2023 - upozorava ona.
Vlast, kako kaže, navodi da je bilo javne rasprave o Nacrtu zakonu o zabrani diskriminacije, iako nijedna strukovna organizacija nije učestvovala u tome.
- Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti je, s druge strane zaustavljen, i ako se pogleda kako je ministar čestitao 8. mart, kao i mere populacione politike koje najavljuje država, može se naslutiti da će i taj tekst biti lošiji nego što je prvobitno zamišljeno - ocenjuje Ignjatović.