Kako će izgledati ZSO koju najavljuje Srpska lista?
Kako bi mogla da izgleda Zajednica srpskih opština, koju će, kako se najavljuje, samostalno formirati 10 većinski srpskih opština na Kosovu i Metohiji, a u skladu sa principima navedenim u Briselskom sporazumu?
Ta ZSO će imati svoj predsednika, njegovog zamenika, Savet, kao i Skupštinu, a činiće je predstavnici 10 opština.
To je za Tanjug rekao poslanik Srpske liste Igor Simić, koji je precizirao da je reč o sledećim opštinama: Leposavić, Zvečan, Severna Kosovska Mitrovica, Zubin potok, Parteš, Ranilug, Novo brdo, Gračanica, Štrpce i Klokot.
Dodao je da ZSO u skladu sa sporazumima iz 2013. i 2015. godine sačinjava tih 10 opšstina sa srpskom većinom na KiM, u kojima živi između 110.000 i 120.000 stanovnika.
Pročitajte još:
* Srpska lista izlazi iz kosovske vlade, sama formira ZSO
* Haradinaj: Neću da podnesem ostavku!
* Priština se uplašila EU? Tači, Veselji i Haradinaj dogovorili izradu Statuta ZSO
ZSO je inače bila obaveza Prištine prema Briselskom sporazumu, potpisanom 2013. godine, a čijih se prvih šest, od ukupno 15, tačaka odnosi upravo na formiranje te zajednice.
Zajednica srpskih opština imaće svoju upravljačku strukturu koju će činiti predsednik, njegov zamenik, savet, kao i Skupština ZSO, koju će činiti legalni i legitimno izabrani predstavnici postojećih Skupština u tih 10 opština.
Korist od ZSO imaće ne samo Srbi, već i Albanci, jer će imati jedan glas koji će govoriti u ime Srba na KiM, a o problemima Srba staraće se sami Srbi, rekao je Simić.
On je uveren da će tako i međunarodna zajednica imati relevantne sagovornike kada su u pitanju problemi srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Simić odbija prigovore da je formiranje ZSO jednostran potez:
- To je, naprotiv, potez, koji je iznuđen i apsolutno u skladu sa Briselskim sporazumom, ali sa zakašnjenjem od pet godina, jer prištinske institucije nisu želele da ispune ono na šta su se obavezale i pred Beogradom, ali i pred predstavnicima Evropske Unije - naglasio je Simić.
Naša namera je, dodaje, da oživimo Briselski sporazum na način na koji je i potpisan, "što znači da se Sporazum iz 2013. godine o opštim principima uspostavljanja ZSO, sa izvršnim ovlašćenjima, oživi kroz proces koji nam predstoji 20. aprila".
Prema njegovim rečima, ZSO bi trebalo da bude "krovna institucija" srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije, koja će na najbolji način odgovoriti na potrebe građana koji tamo žive.
- Ne samo Srba, već i svih ostalih zajednica koje u tim opštinama žive - podvukao je Simić.
ZSO, precizirao je Simić, u skladu sa ovlašćenjima iz Briselskog sporazuma, staraće se o zdravstvu, prosveti, urbanom i ruralnom planiranju kao i ekonomskom razvoju tih opština.
- Ona nije uperena ni protiv koga, niti će na bilo koji način ugroziti bilo koju zajednicu na KiM, ali će pomoći srpskoj zajednici da bolje upravlja svojim životima - poručio je Simić.
Kako je rekao, u svim tim opštinama Srpska lista, u skladu sa demokratskom voljom građana iskazanom na lokalnim kosovskim izborima, ima većinu u lokalnim skupštinama.
Predstavnici Srpske liste najavili su danas da će 20. aprila , na pet godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, formirati ZSO. Oni su o tome prethodno obavestili predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na sastanku koji su imali sa njim danas u Beogradu.
Prvih šest tačaka Briselskog sporazuma tiču se upravo ZSO:
1. Formiraće se Udruženje/Zajednica većinski srpskih opština na Kosovu. (Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok, Leposavić, Gračanica, Štrpce, Novo Brdo, Ranilug, Pasjane, Parteš i Klokot).
2. Zajednica će imati osnivački statut. Može biti ukinuta samo odlukom opština koje su u njenom sastavu. Garancije za Zajednicu su važeči zakon i Ustavni zakon.
3. ZSO će imati predsednika, potpredsednika, skupštinu i veće.
4. Opštine članice, u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonima biće ovlašćene da sarađuju vršeći svoje nadležnosti kolektivno preko zajednice. Zajednica će imati puni nadzor u oblastima ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanog i ruralnog planiranja.
5. ZSO će imati i dodatne nadležnosti, koje će na nju prenete centralne vlasti u Prištini,
6. Zajednica će imati predstavničku ulogu pri centralnoj vlasti, kao i mesto u lokalnim, savetodavnim telima u tu svrhu. Kako bi se navedeno sprovelo, predviđa se funkcija monitoringa.