Subota 6. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 27.02.2018.
16:05
Vestionline, Tanjug A

Zašto je Burundi povukao priznanje Kosova?

Kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli tvrdi da je šef srpske diplomatije nudio Burundiju oružje u zamenu za povlačenje odluke o priznanju Kosova, uprkos tome što je ministar spoljnih poslova Burundija Alan Aime Njamitve u izjavi za Glas Amerike odbacio navode o bilo kakvim uticajima ili pritiscima.

youtube.com
 

- Burundi je 2012. godine priznao Kosovo kao nezavisnu državu, ali u međuvremenu smo imali priliku da preispitamo našu poziciju i ustanovili smo da je jedino dobro da ponovo razmotrimo tu poziciju i jačamo dobre i odlične odnose koji su već postojali između bivše Jugoslavije i Burundija - rekao je šef diplomatije Burundija nedavno za Glas Amerike.

Diplomatski odnosi između SFRJ i Burundija uspostavljeni su 1962. godine odmah pošto je ta zemlja stekla nezavisnost, tako da je jedino ispravno bilo da Burundi jača veze koje su uspešno postojale između dve zemlje odnosno sa Republikom Srbijom koja je pravni naslednik Jugoslavije, objasnio je on.

- Vratili smo se na našu poziciju od pre 2012, što znači da imamo odnose samo sa Republikom Srbijom - naglasio je Njamitve.

On je podsetio da Kosovo nisu priznale ni Rusija, Kina, Indija, najvažnije afričke zemlje, odnosno jedna trećina populacije. Takođe je odbacio navode da je bilo pritisaka na Burundi da povuče priznanje Kosova.

- Nikakvog uticaja međunarodne zajednice, a ni supersila nije bilo. Nikakvog pritiska, reč je samo o preispitivanju spoljnopolitičke pozicije a to je nešto što se stalno dešava - rekao je šef diplomatije Burundija.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je pre deset dana, a nakon posete Burundiju, da je iz te afričke zemlje doneo notu kojom se povlači priznanje Kosova.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2025 © - vesti online