Koje poruke donosi Sergej Lavrov?
Spoljnopolitički analitičari za N1 ocenjuju da je cilj posete Lavrova svojevrsno "merenje pulsa" nakon usvajanja strategije EU za zemlje Zapadnog Balkana.
Sergej Lavrov u Beograd stiže svega par nedelja nakon je Evropska unija "obelodanila" svoju strategiju za Zapadni Balkan, zato dopisnik ruskog Komersanta sa Balkana, Genadij Sisojev smatra da je provera raspoloženja ključni cilj posete.
- Jer ta strategija za Srbiju predviđa dva ključna zahteva, prvo - normalizaciju sa Kosovom, a onda i usklađivanje spoljne politike sa Evropskom unijom, što podrazumeva i pitanje uključivanja sankcija prema Rusiji, pa će cilj Lavrova očigledno biti da dobije odgovor na pitanja koja sada najviše zanimaju Rusiju - da li je sada došlo do promene, usvajanjem te strategije, da li je došlo do promene stavova Beograda po tim pitanjima - kaže on.
- Pozicioniranje Srbije prema Evropi i SAD, nije jedino što brine Moskvu. Iako je Rusija odavno spustila sidro u Srbiji, vezujući je za svoju spoljnu politiku - Beograd će postati pravi strateški partner Moskvi tek kada reši status Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu - kaže spoljnopolitički komentator Boris Varga.
- Svi ovi momenti su simbolički dok humanitarni centar u Nišu ne dobije status diplomatskog imuniteta. To bi bila neka vrsta krune u odnosima između Srbije i Rusije. I tada bi Srbija bila za Rusiju mnogo više od jednog simboličkog značaja - smatra Varga.
Dva meseca deli vlasti u Srbiji od najavljenog obelodanjivanja predloga za rešavanje pitanja Kosova i u tom kontekstu, za poznavaoce rusko-srpskih odnosa, poseta ima poseban značaj. Ipak, mnoga pitanja ostaće u senci onog glavnog - na čemu je Rusija sa Srbijom?
- Ona neće da se meša u ono što mi hoćemo - mislim neće zvanično i javno, neće da se meša u ono što Srbija hoće i čemu teži a to je EU, ali u svakom slučaju mora da zna na čemu je i tako da se ponaša - kaže spoljnopolitički komentator lista Politika Slobodan Samardžija.
Pitanje je da li će tema biti i naoružanje. Jer, prema pisanju beogradske štampe, Srbija je zainteresovana za nabavku najmanje šest ruskih helikoptera Mi-35, koji su namenjeni protivoklopnoj borbi. Iako bi ih Srbija kupila u Belorusiji, važnu ulogu ima i Rusija koja koja kao zemlja proizvodjač mora da se saglasi sa primopredajom.