Ramušev pusti san: Može li neko da natera pet članica EU da priznaju Kosovo?
Unutar same EU nema mehanizma, niti političke volje kako bi se neka država koja ne priznaje Kosovo naterala da promeni svoj stav, niti bi bilo koja država unutar EU ugrozila međusobne odnose zbog Kosova.
Ramuš Haradinaj otvorio je dušu bečkom listu povodom desetogodišnjice jednostranog proglašenja nezavisnog Kosova od Srbije, priznajući da su Evropskoj uniji i Americi "ponestali energija i entuzijazam" kada je reč o Kosovu.
Haradinaj se požalio i da pet država EU i dalje ne priznaje Kosovo, kao i da nema sporazuma sa Srbijom, što, kako je rekao, "ne čini život lakšim", i pozvao EU da pronađe način da natera pet članica da "ne blokiraju dalje evropsku perspektivu Kosova" i da priznaju nezavisnost.
Da li unutar EU postoji "mehanizam" koji bi unija mogla da primeni da privoli pet država članica da "popuste" u vezi sa Kosovom i da ga priznaju?
Politički analitičar Branko Radun za Sputnjik kaže da bi to moglo da se desi samo ako bi takav pritisak na Evropsku uniju učinila Amerika.
- Unutar same EU nema mehanizma, niti političke volje koji bi mogli da nateraju neku državu da učini nešto mimo njene volje. Postoji politički pritisak, ali ozbiljno sumnjam da bi bilo koja država unutar EU ugrozila međusobne odnose zbog Kosova - kaže Radun.
On podseća da se raspoloženje unutar EU po pitanju Kosova najbolje videlo kada je nedavno "povukla ručnu", pa u tom kontekstu dodaje da ne može da zamisli da bi se jedna, na primer Nemačka, koju bije glas da je "glavni policajac" unutar EU, sukobila sa Španijom zbog Kosova.
- U EU nema baš nekog velikog raspoloženja kad je reč o Kosovu, jer je i samo priznanje Kosova koje su njene članice učinile svojevremeno bilo "iznuđeno" od Amerike. Sada i Amerika nema baš neki veliki interes da se bavi Kosovom, pa su stvari utoliko danas i drugačije - objašnjava Radun.
S druge strane, on ne spori da postoje određene tendencije nekih država Evrope koje bi volele da zatvore kosovsko poglavlje, ali kako kaže, to nikako neće biti urađeno na štetu odnosa unutar Unije.
- Svaka vrsta pritiska ako bi se i pojavila unutar EU od strane članica koje su priznale Kosovo prema onima koje nisu, u neku ruku bi ugrozilo u perspektivi i ovakvu strukturu EU - naglašava Radun
Haradinaj je u svojoj ispovesti istakao i činjenicu da bi i Beogradu bilo lakše ako bi sve članice priznale Kosovo jer bi mu se tako olakšao put da normalizuje odnos sa Prištinom.