Priština na udaru: Žestoke kritike za Kosovo iz vrha UN
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je u redovnom izveštaju Savetu bezbednosti UN o Kosovu oštro kritikovao vlasti u Prištini, navodeći da su "nazadovali" procesi vezani za početak rada Specijalnog suda za zločine OVK, a kao jedan od najvažnijih događaja u protekla tri meseca izdvojio je ubistvo Olivera Ivanovića.
Šef UN naveo je da je ubistvo jednog od lidera Srba sa severa izazvalo "šok i bes" na Kosovu i širem regionu i da su "brzo otkrivanje odgovornih i njihovo privođenje pravdi ključni faktori za održanje momentuma ka trajnom miru".
"Pozdravljam uzdržanost političkih lidera posle ovog kukavičkog zločina, kao u odlučnost Beograda i Prištine da sarađuju i spreče raspirivanje političkih tenzija", naveo je Gutereš.
Pročitajte još:
* "Dobra rešenja za Kosovo odavno su potrošena, ostaje nam samo..."
* "Dijalog ne može trajati večno - Cilj Prištine međusobno priznanje"
U prethodna tri meseca na Kosovu je vidljivo nazadovanje u ključnim oblastima, naveo je Gutereš u novom izveštaju koji će se 7. februara naći pred ambasadorima Saveta bezbednosti UN.
"Nedavni pokušaji određenih poslanika da ukinu zakon o Specijalnom sudu i podriju kredibilitet te institucije su duboko razočaravajući. Pozivam političke lidere na Kosovu da pokažu punu privrženost pravdi i vladavini zakona", naveo je Gutereš u izveštaju u koji je internet portal Radio-televizije Srbije imao uvid.
Guterešove kritike odnose se na tri neuspešna pokušaja 43 poslanika kosovskog parlamenta da, uz podršku predsednika Hašima Tačija, premijera Ramuša Haradinaja i predsednika skupštine Kadrija Veseljija, obore zakon o Specijalnom sudu, koji će pod okriljem Evropske unije suditi pripadnicima bivše Oslobodilačke vojske Kosova.
Prve optužnice ovog suda očekuju se sredinom februara, a prištinski mediji spekulišu da bi iza rešetaka prvi mogli da se nađu brat kosovskog premijera Daut Haradinaj i jedan od osnivača OVK Azem Sulja.
"Formiranje Specijalnog suda i Tužilaštva je ključni korak kojim Kosovo treba da pokaže iskrenu želju da podrži vladavinu prava", naveo je Gutereš.
Šef Ujedinjenih nacija upozorio je, posle dugo vremena, na sporost procesa povratka prognanih, navodeći da se tokom 2017. godine na Kosovo vratilo svega 498 osoba - najmanje od 2000. godine, od kada o ovom problemu izveštavaju ambasadori Saveta bezbednosti.
On je naveo i demarkaciju sa Crnom Gorom kao jednu od oblasti u kojima je Kosovo nazadovalo.
Sednica Saveta bezbednosti o Kosovu zakazana je za 7. februar.