Izbori u Beogradu: Može li se ponoviti 1996?
Vesna Mališić, zamenica glavnog i odgovornog urednika nedeljnika NIN, rekla je na N1 da, kad je reč o beogradskim izborima, Beograd ima jednu asocijaciju koja je za svaku vlast loša - asocijaciju na lokalne izbore 1996. i 1997. godine kada je pretvaranje Beograda u opozicioni grad bilo uvod u pobedu opozicije 2000. godine.
"Vlast vlada na osnovu straha"
- To je frustracija ove vlasti zbog koje je ona podigla "kompletnu borbenu gotovost", kao da je ceo sistem - sve institucije, svi mediji koji su bliski vlasti - podignut da se "odbrani", odnosno "dobije' Beograd. Pošto oni verovatno sami znaju da nisu baš toliko dobri kao što pričaju, pravi se srazmera da opozicija mora biti u svemu katastrofalno loša - ocenila je Mališić.
Prema njenom mišljenju, u medijima koji se smatraju bliski vlastima ne možete da pročitate nijednu objektivnu vest.
- Nije moguće da je sve dobro na jednoj strani, a sve loše na drugoj - smatra Mališić.
Ona navodi primer nekadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa i kaže da sve vreme dok nije bio na vlasti nije mogla da se čuje nijedna loša reč o njemu, međutim onog časa kad se vratio u politiku izvlači se "artiljerija" i on je tad "prljav i zao".
Pročitajte još:
* Đilas prvi na listi, na njoj Šotra, Marković, Đuričko...
Mališić smatra da je pritisak vlasti u poslednjih godinu dana toliko porastao, a istovremeno i strah kod ljudi.
"U javnosti imamo silovanje stvarnosti"
- Nije to više iracionalni strah, to je strah da ćeš izgubiti posao, da će tvoja porodica imati probleme. Na tom strahu vladajuća koalicija gradi strategiju vlasti, trenutno to može da donese rezultate, ali mora da pukne jednog trenutka. Celo društvo je zarobljeno potrebama vladajuće koalcije, u javnosti nemamo reprezentaciju društva već silovanje stvarnosti - izjavila je ona.
Govoreći o izjavi Aleksandra Šapića da "više ne postoji ni jedan odsto šanse" da sa Srpskom naprednom strankom napravi bilo kakav dogovor oko zajedničkog upravljanja Beogradom, Mališić kaže da je moguće da je ranijim izjavama da će razgovarati sa svima pokušao da smanji pritisak vlasti, ali da je možda uvideo da je taj pritisak toliko veliki da nije popularno govoriti da ćeš sarađivati s vlašću i računa da će mu to doneti neke poene.
- Ovog trenutka svi kalkulišu, smišljaju strategije da dobiju više glasova. Opozicija nema adekvatan pristup javnosti, što ove izbore čini lošim i nedemokratskim - smatra ona.