Monasi se nisu vratili na KiM?
Monasi odbegli iz manastira na Kosovu i Metohiji nisu se vratili da iskažu kanonsku poslušnost nadležnom administratoru, mitropolitu Amfilohiju, pišu beogradski mediji.
''Večernje novosti'' navode da je kazna zabrane sveštenodejstva i pričešća, koju je Sinod Srpske pravoslavne crkve izrekao monasima koji su napustili manastire Eparhije raško-prizrenske, istekla pre nekoliko dana.
Niko od oko 70 odbeglih kaluđera, monahinja i iskušenika nije se pokajao niti vratio da iskaže kanonsku poslušnost nadležnom administratoru, mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju.
Kako se poslednjih dana moglo čuti u vrhu SPC, sve je izvesnije da bi oni, u slučaju da istraju u neposlušnosti crkvenom poretku i svom svešteničkom i monaškom zvanju, mogli da budu predati crkvenom sudu Eparhije raško-prizrenske.
"Sinod je ostavio mogućnost episkopu Artemiju da apeluje na odbeglo monaštvo da se vrati u svoje manastire na Kosovu i Metohiji", otkriva Novostima izvor blizak vrhu SPC.
"Ukoliko se to ne dogodi u dogledno vreme, biće pokrenut postupak pred eparhijskim crkvenim sudom", kaže taj izvor.
Monasi Crne reke, Svetih arhangela i ostalih manastira Eparhije raško-prizrenske smešteni u Ljuljacima i u etnoselu Loznica, navodno žele da istraju u svojoj odluci da im vladika Artemije i dalje bude duhovni otac, što bi se povratkom na Kosovo sistematski sprečavalo.
"Nismo dobili nikakvo pismeno obaveštenje da se kazna produžava, što znači da smo slobodni da sveštenodejstvujemo“, kaže za ''Novosti'' jeromonah Naum iz Crne reke.
Problem odbeglih monaha, kako je najavljeno, naći će se na dnevnom redu jedne od narednih sednica Sinoda SPC.
Prema podacima ministarstva vera Srbije u SPC na teritoriji naše zemlje deluje oko 1.800 monaha i monahinja sa iskušenicima i iskušenicama.