Priznanje KiM nije uslov za EU, ali može da pomogne
Direktor Instituta evropskih regiona iz Salcburga Franc Šausberger tvrdi da priznavanje nezavisnosti Kosmeta ne sme da bude uslov Srbiji za prijem u Evropsku uniju (EU), mada smatra da to "može da bude od pomoći".
"Pri tome, ne govorim o bezuslovnom priznanju, već pod određenim uslovima, sa statusom Kosmeta koji je prihvatljiv za Srbiju. Mislim da je sazrelo vreme za pronalaženje nekog zajedničkog rešenja za obe strane", rekao je Šausberger za novosadski "Dnevnik".
Šausberger, nekadašnji izvestilac Komiteta regiona za Zapadni Balkan, rekao je da je načelno stav EU da se svaka regionalizacija mora odvijati u granicama postojećeg ustava jedne zemlje.
"Konkretno, u slučaju Statuta Katalonije, u pitanju je interna stvar zemlje i njenih organa da odluče da li se pretenzije jednog regiona kreću u granicama ustava ili ne. Ako se ne kreću, na regionu je da se s tom odlukom pomiri ili da pokrene postupak za izmenu ustava", dodao je on.
Međutim, kaže Šausberger, ukoliko se centralne vlasti uporno oglušuju o interese i potrebe regiona, to će pre ili kasnije dovesti do nastojanja koja vode separatizmu.
"Ali, to nije slučaj sa Španijom, jer tamošnji regioni i sad imaju veoma visok stepen autonomije", dodao je direktor Instituta evropskih regiona iz Salcburga.
Govoreći o situaciji Belgiji, Šausberger smatra da se ona nikad neće raspasti, ma koliko to nagovešatavale sadašnje tenzije u državi.
"U Belgiji stvari stoje drugačije, tamo je pre reč o nacionalnom pitanju, a ne o pitanju autonomije regija. Uzrok problema, dakle, nije u stepenu regionalne autonomije, koji je veoma visok, već u činjenici da jedna nacionalna zajednica, konkretno Flamanci, ne žele više da žive unutar zajedničke države sa Valoncima. Ali, mogu da vas umirim, Belgija se neće raspasti - to EU neće dozvoliti", tvrdi Šausberger.