Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 13.11.2017.
19:11
D. N. Petrović - Vesti A

Turci podižu srpski izvoz

Prilikom nedavne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Turske Redžepa Taiba Erdogana Novom Pazaru, između ostalog, dogovoreno je da Srbija u Tursku bez ikakvih carina godišnje izveze po 5.000 tona junećeg mesa i isto toliko novopazarskih mantija. Ako izvoz krene kako treba, a Turci budu zadovoljni junetinom i mantijama iz Srbije, izvozna kvota mogla bi se narednih godina i udvostručiti.

EPA/Djordje Savic
Dalo rezultate: Poseta Erdogana Novom Pazaru

Konačno, jedna dobra vest i za nas stočare na Pešteru. Dogovor Vučića i Erdogana mogao bi da bude spas za stočarstvo u ovom kraju, ali i u drugim delovima Srbije i velika razvojna šansa naše države. Odmah smo spremni da zakoljemo bar 2.000 bikova i tovnim teladima napunimo naše farme i torove.

Na Pešteru se trenutno uzgaja oko 50.000 grla krupne stoke, bar polovina su junad, imamo četiri klanice sa svim sertifikatima, još jednu u obližnjoj Raški, cena je vrlo povoljna, jer se kod nas kilogram junetine plaća od dva do dva i po evra, a u Turskoj više od 10 evra - ističe Fehim Kurtović, predsednik Udruženja farmera iz Karajukića Bunara na Pešteru.

Iskustvo i vešte ruke

Za pravljenje mantija koriste se brašno, so, maslac, juneće, goveđe ili ovčje meso, luk i biber. Postoji više vrsta mantija: prazne, sa sirom i mesom, merak-sitne, na boščicu, hrskave, mekane i druge. Uz svaku vrstu dobro dođe prelivanje jogurtom ili kiselim mlekom. Važni su iskustvo, vešte ruke žena i ljubav sa kojom ih spremaju. Mantija se ne može raditi industrijski, ona je isključivo ručni rad. Svaka mantija ima 12 slojeva, peku se u specijalnim tepsijama 25 do 40 minuta, važno je da se podesi temperatura i da se, kad se ispeku, istište. Proizvodnja mantija je neka vrsta rituala u kome spretnost igra glavnu ulogu, ističe majstorica sa dvadesetogodišnjim iskustvom Ramiza Idrizović.

Peštersko meso dolazi iz netaknute prirode i ima prednost svuda u svetu, kad je tursko tržište u pitanju adut su nam i naše halal klanice. Potrebna nam je pomoć države, kako u kontroli ukupnog posla, tako i u kreditima za punjenje postojećih i novih farmi, važne su nam i garancije da će otkup i cena biti sigurni, kao i da domaći tajkuni i mešetari neće, poturanjem švercovanog mesa iz Bosne, Albanije, Makedonije i Crne Gore (što su već činili) ugroziti veliki posao, dodaje Kurtović.

- Samo garancije su nam važne, da će ono što proizvedemo biti otkupljeno i korektno plaćeno, dosad ih nismo imali i mnogo puta smo prevareni, sve ostalo je naše, ako ne znamo da pravimo televizore i automobile, znamo kako se gaji stoka i proizvodi meso, a bog nam je dao ambijent kakav retko ko ima u svetu - ističe Izet Destanović, farmer iz Leskove kod Tutina.

Znaju šta valja

Porcija mantija (10 sveže pečenih) u novopazarskim restoranima košta 160 dinara, odnosno 1,4 evra. Ovdašnji proizvođači ističu i da na ovoj ceni solidno zarađuju, a da bi u Turskoj, gde su cene petostruko veće, odlično profitirali. Znaju Turci šta valja, a da nije mnogo skupo, nadam se da ćemo započeti dobar i dugoročan izvozni posao.

Dogovoru Vučića i Erdogana mnogo su se obradovali i novopazarski, sjenički i tutinski proizvođači mantija, tradicionalnog sandžačkog specijaliteta specifičnog ukusa, od testa, mesa i luka, sličnog bureku i piti, koje se proizvode isključivo ručno. Do sada smo mantije prodavali uglavnom po restoranima u Novom Pazaru, a smrznute smo ih slali i u Sarajevo, Podgoricu, Beograd.

- Velike su količine u pitanju, čak 1,5 tona dnevno, pošto se mantije proizvode ručno, potrebno je proširiti kapacitete i uposliti novu radnu snagu... Spremni smo na to, jer ovde svaka druga žena ume da pravi ovaj specijalitet po kome smo postali prepoznatljivi na celom Balkanu - ističe Mustafa Agušević, vlasnik čuvene radionice mantija Sidro u Novom Pazaru.

Da bi krenula sa izvozom, mojoj firmi potrebno je bar još 100 ljudi, za kvalitet ne brinemo, iako su mantije u ove krajeve još davno došle iz Turske, verujem da su danas bolje od turskih. I nama je, kao i stočarima, potrebna pomoć grada i države, potrebne su nam veće hladnjače, pogoni za proizvodnju, sredstva za transport. Hvala Vučiću i Erdoganu što su napravili ovakav dogovor, nećemo ih izneveriti, istakao je Jusuf Dervišnurović Ćuro, poznati novopazarski proizvođač orjentalnih pita i mantija.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online