Klanovi koče izvoz mesa
Pet meseci nakon što su Aleksandar Vučić i Redžep Tajip Erdogan u Novom Pazaru potpisali sporazum o godišnjem izvozu 5.000 tona junećeg mesa iz Srbije u Tursku, sa Peštera, najpoznatijeg stočarskog kraja u Srbiji, put Istanbula i Ankare još nije krenula nijedna hladnjača sa mesom. Stočari strahuju da će ih "posao stoleća" zaobići, pa mnogi zatvaraju farme i posao traže u Nemačkoj i širom Evrope...
- Pešterska visoravan je izrazito stočarski kraj, imamo dosta zatvorenih farmi i odlične uslove za stočarstvo, potrebno je samo da od države dobijemo garancije da će stoka biti otkupljena i da će cene biti pristojne, a ne ucenjivačke, pa da se brzo napune torovi... Posao bi mogao da odmah krene, jer ima stoke za prve isporuke, imamo i odlične klanice... Mnogo mladih ljudi bavilo bi se tovom stoke samo kad bi znali da će se sporazum Vučić-Erdogan realizovati i da u ovom velikom poslu Pešter neće ostati po strani. Postoje jaki klanovi u srpskoj poljoprivredi i proizvodnji hrane, posebno vojvođanski, koji sve unosnije izvozne poslove vuku na svoju stranu - ističe Fehim Kurtović, predsednik Udruženja farmera u Karajukića Bunarima.
U ovom poslu sa Turcima Pešter, Golija, Kopaonik, Zlatar i Rogozna, gde se uzgaja blizu 100.000 goveda, ne smeju biti zaobiđeni, zato što imamo izvanredne uslove za proizvodnju mesa, naglašava sagovornik "Vesti".