Čitajte na VESTI DIGITAL: Srpski ne čuvaju ni crkva ni država
Jezik je kuća naroda, govorila je svojevremeno jedna od najvećih srpskih književnica Isidora Sekulić.
Naša kuća je onda, čini se, u sve dubljoj krizi. Jezik se ne može posmatrati samo kao sredstvo komunikacije, već i kao srž istorije naroda, i njegovim iščezavanjem gubimo i identitet. Za očuvanje identiteta, jače od onih koji su na izvoru jezika u samoj Srbiji, moraju da se bore svi oni koji su trbuhom za kruhom pošli preko granice.
Prema nezvaničnim podacima, u dijaspori živi oko četiri miliona Srba. Svega dva odsto dece pohađa dopunsku nastavu srpskog jezika. Ostalih 98 odsto srpski jezik uči eventualno kod kuće, a možda ni tamo.
Ukoliko izgube jezik, gube dodir s otadžbinom. Mi možemo da se sporazumevamo i na drugim jezicima i na druge načine, ali taj gubitak ne možemo nadoknaditi. Zato je učenje, negovanje i očuvanje srpskog jezika, posebno među našom decom u dijaspori, suštinski i strateški važna stvar. Srbija organizuje dopunsku nastavu za decu u Evropi i ponegde postoje honorarni nastavnici van evropskih granica, dok u Americi, Kanadi i Australiji nastava maternjeg jezika zavisi isključivo od samoorganizacije roditelja i eventualno crkve.
Zavisno od toga da li korisitite android ili apple platformu aplikaciju možete skinuti sa:
za Apple uređaje: https://appsto.re/de/XSioib.i
za android uređaje: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.publiss.client.p999R6wI!