Šta je Ana Brnabić rekla Rami u Maroku?
Region Zapadnog Balkana, uprkos političkim, ekonomskim i društvenim izazovima sa kojima se suočava, mora da se posveti izgradnji dobrih odnosa, stabilnosti i napretku, zaključak je razgovora premijera Srbije i Albanije, Ane Brnabić i Edija Rame na konferenciji u Maroku.
- Srbija je snažno posvećena regionalnoj saradnji i ekonomskom povezivanju, jer je ekonomija ključni pokretač svih integrativnih procesa i daljeg razvoja svih zemalja regiona - istakla je Brnabićeva.
Premijerka je učestvovala na prvoj plenarnoj sednici Konferencije o svetskoj politici (World Policy Conference - WPC), koja se do 5. novembra održava u Marakešu, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.
Dvoje premijera razgovaralo je sa osnivačem i predsedavajućim Konferencije o svetskoj politici Tijerijem de Monbrijalom o izazovima sa kojima se susreću Zapadni Balkan i Jugoistočna Evropa kao i o zajedničkoj budućnosti u EU.
Premijeri su se složili da je potrebno nastaviti i produbiti saradnju na osnovu zajedničkih interesa i ciljeva o evropskoj budućnosti regiona.
Kosovo i jednostrano proglašena nezavisnost, koju Srbija ne priznaje ostaje tačka neslaganja između Srbije i Albanije, ali sagovornici su se složili da ipak postoje brojne teme oko kojih postoje saglasnost i saradnja.
Na panelu je posebno istaknuto da je put saradnje i pomirenja koji su nakon više od šest decenija pokrenuli Aleksandar Vučić i Edi Rama, primer odgovorne politike i pozitivnih promena. Srbija je duboko posvećena ovom procesu i produbljivanju saradnje i razumevanja sa Albanijom, navedeno je u saopštenju.
- Iako se ne slažemo oko pitanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, dajemo sve od sebe da to ne utiče na konstruktivnost naših odnosa i dijalog koji smo uspostavili - izjavila je Brnabićeva na panelu.
- Srbija se uvek čvrsto zalagala da se u međunarodnoj politici moraju poštovati međunarodno pravo i standardi, kao što smo oduvek govorili da će se otvoriti Pandorina kutija ukoliko se prihvati jednostrano proglašena nezavisnost. Međunarodno pravo je tu da osigura stabilniji, predvidiviji i bezbedniji svetski poredak i svakako stabilniju i sigurniju Evropu - rekla je premijerka.
Prema njenim rečima, bez obzira na razlike, Srbija će uvek prvo brinuti o kvalitetu života svih građana i njihovoj bezbednosti i upravo zato se vodi otvoren dijalog sa Prištinom kako bi se najvažnija pitanja za građane rešavala međusobnim dogovorom dve strane.
Rama je pohvalio napore predsednika Srbije Aleksandra Vučića i odgovornu politiku dijaloga koju je on inicirao i dodao da je dobro što je Vlada koju vodi Ana Brnabić nastavila tu politiku i što se neguju prijateljski odnosi dve zemlje.
Govoreći o spoljnopolitičkim prioritetima Srbije, predsednica Vlade je naglasila da je "članstvo u EU ključni spoljnopolitički cilj Srbije", i dodala da reforme koje Srbija sprovodi na putu ka EU "treba da pokažu ne samo našu posvećenost evropskom putu, već pre svega da poboljšaju kvalitet života svih naših građanki i građana".
Brnabićeva je podsetila da je Srbija otvorila 10 poglavlja u pregovorima sa EU, te da će Vlada Srbije na evropskom putu nastaviti odgovorno da sprovodi političke i ekonomske reforme.
- Koliko je EU potrebna regionu, toliko je i region Zapadnog Balkana potreban Evropi, jer bez stabilnog regiona, nema ni stabilnosti u Evropskoj uniji. Srbija će nastaviti da gradi odnose koji nas sve zajedno vode u budućnost i svim građankama i građanima regiona obezbeđuju bolje uslove života i veći standard i kvalitet života - zaključila je Brnabić.
Konferencija o svetskoj politici u Maroku
U sklopu posete Kraljevini Maroko, predsednica Vlade sastaće se u Rabatu sa predsednikom Vlade Kraljevine Maroko Sadedinom El Otmanijem, a predviđena je i svečana večera koju, povodom Konferencije o svetskoj politici, organizuje ministar spoljnih poslova Kraljevine Maroko Naser Bourita.
Na Desetoj Konferenciji o svetskoj politici učestvuje više od 120 visokih svetskih zvaničnika sa svih kontinenata koji će u okviru plenarnih sesija razmatrati aktuelne teme.
Konferencija o svetskoj politici predstavlja nezavisnu organizaciju čiji je cilj doprinos unapređenju svih aspekata državnog upravljanja, kao i promocija otvorenijeg, prosperitetnog i pravednijeg sveta, uz veće poštovanje različitosti država i nacija. Prvi put je održana 2008. godine.
Godišnji sastanak Konferencije o svetskoj politici okuplja političke i ekonomske lidere sa pet kontinenata, kao i predstavnike civilnog društva i akademske zajednice, koji razmatraju ključne političke, ekonomske i bezbednosne izazove u svetu.
Konferencija je pokrenuta od strane predsednika i osnivača Francuskog instituta međunarodnih odnosa (Institute of International Relations - IFRI) Tjerija de Monbrijala.
Prošlogodišnja Konferencija je održana u Dohi, a zvanično ju je otvorio premijer Katara.