"Povlačenje priznanja KiM ima punu pravnu snagu"
Odluka Surinama o povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije ima pravnu snagu i deluje u recipročnim odnosima od trenutka momenta davanja, objašnjava profesor Pravnog fakuteta u Beogradu Bojan Milisavljević Tanjugu.
- Priznanje državnosti predstavlja politički akt u međunarodnom pravu i upravo iz tog razloga moguće je da dođe do povlačenja priznanja koje rađa određene pravne posledice - ukazao je Milisavljević, inače profesor međunarodnog prava, povodom spekulacija Prištine da povlačenje nije moguće.
On je napomenuo da nema puno slučajeva povlačenja priznanja, zato što države dobro odmeravaju kada ga dati, a kada neće, kao i zato što priznanje potvrđue subjektivitet u međunarodnom pravu.
U slučaju Surinama, kako je naveo, imamo specifičan slučaj, jer priznanje koje je dato nije dugo bilo na snazi.
- U tom smislu, ispunjen je uslov da je povlačenje priznanja džavnosti moguće ako se dogodi u nekom kraćem vremenskom periodu. Pod tim uslovom, takvo priznaje može biti prihvaćeno kao povučeno - naglasio je Milisavljević.
On je ukazao da ova situacija rađa drugo pitanje, a ono se tiče vremenskog perioda kada je država priznavala određeni entitet. To, kako je ukazao, može da rodi određene pravne posledice na nivou njihovih bilateralnih odnosa.
Vest da je Vlada Republike Surinam povukla je odluku o priznanju Kosova i Metohije kao nezavisne države, koja je bila na sanzi od 8. jula 2016, saoštio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Tu vest savetnik ministra spojnih poslova Kosova Jetlir Ziberaj je nazvao klevetom.
- Povlačenje priznanja nije moguće jer ga zabranjuje međunarodno pravo - izjavio je on za portal ljajmit.