Glas dijaspore u "Vestima" (7): Gurnuli su nas u stranu
"Dačić, Vučić i Nikolić su sistemski uništili sve organe dijaspore, a rasejanje su isključili iz priprema za razgovore sa Prištinom", kaže za "Vesti" dr Božidar Mitrović, profesor na Univerzitetu u Moskvi.
Rođen u Ivangradu koji danas nosi ime Berane, kao Srbin pravoslavne vere. Ponosan što je bio đak Devete beogradske gimnazije, posle koje je završio Pravni fakultet u Beogradu. Doktorat je odbranio 1996. na Pravnom fakultetu Moskovskog državnog univerziteta Lomonosov. U Moskvi je "privremeno" od 1987. godine, radi kao univerzitetski profesor.
Prema njegovom mišljenju premijerku Anu Brnabić je na tu funkciju ustoličio predsednik Srbije Aleksandar Vučić kao nestranačku ličnost, ali ona u stvari ne samo da udovoljava ideologiji Briselskih "uniseks komesara", već treba i da obavi prljave poslove.
- Potom će sve preduzeto biti svaljeno na nju kao jedinku i kompetencije koje je imao premijer. Faktički Srbija ima "premijerski politički sistem" kakav nismo učili na fakultetu i ova vlada pokazuje da ju je podmetnula većinska partija. U prljave poslove će verovatno spadati katastrofalna finansijska situacija na lokalu što je i stanje celokupnog ekonomskog sistema, pa u tom okviru i vrtoglavo uništavanje srpske porodice. Brnabićeva je Vučićeva marioneta, ali će uz pomoć inostranih faktora ona uskoro pokazati "snagu" - kaže naš sagovornik.
U odnosu države prema rasejanju najviše mu smeta "to što je trijumvirat Dačić, Vučić i Nikolić sistemski uništio sve organe dijaspore".
Neko mora da odgovara
Mitrović smatra da mora da se pokrene krivični postupak jer organi predviđeni Zakonom o dijaspori ne rade.
- Najodovorniji za to su Dačić, Vučić i Nikolić, koji je sada čak zauzeo prostorije bivšeg Ministarstva dijaspore. Odgovornost je i dijaspore, jer je za predsednika Skupštine dijaspore izabrala čoveka koji manipuliše položajem i najviše mu odgovara da organi dijaspore ne rade pošto pripada grupi iz koje je potekao i Vojislav Šešelj.
Taj predsednik je mogao je da sazove makar savete kao stalne organe, ali to ne radi. Odgovoran je i Odbor za dijasporu Skupštine Srbije pošto je grubo prekršio Zakon o dijaspori kada je produžio rad takvog predsednika, a na sve moje apele su se oglušili. Ministarstvo spoljnih poslova daje po konkursu novčana sredstva i time misli da je potkupilo mnogima savest. Za sve to neko mora da odgovara, pre ili kasnije.
- Rasejanje su isključili iz priprema za razgovore sa Prištinom kako bi mogli da postignu prljavi Briselski sporazum na štetu srpskog naroda. Tada, a i sada plasiraju boljševičku prevaru iz 1945. da treba "poći od realnog stanja na terenu", a pri tome je jasno šta se radi, jer pre nego što su pošli u Brisel nisu zahtevali prvo povratak prognanih Srba na Kosovo i Metohiju. Ovaj trijumvirat nije dopustio da Savet za statusna pitanja sistematizuje statusne probleme dijaspore i Srba u regionu. Ipak smo napravili polazni pregled i na sednici u junu 2013. i usvojena je odluka da se on uputi Skupštini dijaspore. Međutim, tadašnja čelnica Kancelarije za dijasporu Slavka Drašković stvorila je opšti haos u administraciji i nije dopustila razmatranje na haotično organizovanoj sednici u zgradi parlamenta. Savet je zaključio da se pregled statusnih problema dijaspore uputi u sve organizacije i da Savet za statusna pitanja pristupi predlaganju mera za rešavanje tih pitanja i statusnih problema dijaspore i Srba u regionu. Niko do danas nije odgovarao zbog toga što tako doneta odluka i pregled nisu dostavljeni Skupštini dijaspore.
Glas dijaspore u "Vestima":
1. Beograd se boji rasejanja?!
2. Prvi korak da napravi država
3. Nema strategije prema rasejanju
Kako dijasporu više "vezati" za maticu objasnio je kaže pre godinu dana.
- Sve je rečeno u mom pismu Vučiću, pre godinu dana, koje sam potpisao kao predsednik Saveta za statusna pitanja dijaspore Srbije i kao predsednik Regionalne društvene organizacije Objedinjenje Srba. Naveo sam da mora da se obnovi rad Ministarstva dijaspore, organa dijaspore i Skupštine dijaspore. Mora i da se po ugledu na druge republike bivše Jugoslavije omogući da dijaspora ima najmanje četiri kontinentalna poslanika u Skupštini Srbije koji bi se birali po principu sabornosti i najviših dostignutih rezultata u privrednom i društvenom životu u svojim sredinama. Da ima pomoćnika ministra u Ministarstvu dijaspore i ministra bez portfelja u Vladi Srbije po ekonomskoj uspešnosti u inostranstvu.