Mali i Vesić se hvalili suficitom, a Vlada dotira Beograd
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali i gradski menadžer Goran Vesić naizmenično u javnosti iznose tvrdnju o tome da je budžet grada u suficitu i da su gradske finansije nikad stabilnije. Zašto, onda Vlada Srbije iz budžetskih rezervi, već drugi put za mesec dana, dotira glavni grad i to na ime smanjenih prihoda?
Spremaju se izbori, nameštaju se podaci...
Tri milijarde dinara prelivalo se iz gradske kase posle rebalansa budžeta, hvalio se u junu gradonačelnik Beograda i najavio izgradnju jednog velikog i trideset malih jarbola - investiciju "tešku" 360 miliona dinara.
- Dovoljno smo mi bogata zemlja i bogat grad da izdvajamo deo novca i za srpsku zastavu -rekao je gradonačelnik Siniša Mali 29.6.2017.
I grad je dovoljno bogat da na novogodišnje svetiljke potroši 170, a na muzičku fontanu 214 miliona dinara. Na upozorenje Saveta za borbu protiv korupcije da Beograd sve manje prihoduje od zakupa, gradski menadžer Goran Vesić je 12. oktobra odgovorio: "Ako pričamo o gradskim prihodima, naš budžet ove godine će biti do kraja godine oko 108 milijardi... Pošto se budžet pravi od prihoda, ne pravi se od vazduha, to ne pada s neba, onda vam je jasno da su prihodi mnogo veći".
I dodaje - prihodi Beograda su tema, ali ne za vladin Savet, već za Ministarstvo finansija. To isto ministarstvo, po odluci Vlade od pre nekoliko dana, dobiće 100 miliona dinara iz budžetske rezerve za transfer Beogradu na ime izvršenja obaveza. U rešenju koje je potpisala premijerka Ana Brnabić kao razlog transfera navodi se smanjenje prihoda budžeta Beograda.
Početkom oktobra, Vlada je Beogradu već dodelila 10 miliona, pa stručnjaci naglašavaju da očigledno nešto ne štima između realnosti i izjava funkcionera.
- Očito se spremaju izbori za Beograd i onda svakako vlast pokušava na razne načine da pokaže bolji rezultat nego što bi to bio utisak građana. A naš sistem to dosta omogućava, na žalost, zato što stalno postoji težnja da izvršna vlast što više ostavi prostora da sama određuje kritrerijume i troši novac - navodi Milan Kovačević, ekonomista.
Dok Fiskalni savet nema podatke o razlozima preraspodele novca iz rezerve budžeta, upotrebu tih para Kovačević smatra netransparentnom i zgodnom za podmirivanje političkih interesa.