Da li su Srbi precenili uticaj Turske?
Iako poseta turskog predsednika nakratko dovodi Balkan u centar pažnje, verovatno neće dugoročno povećati turske interese, piše Al Džazira Balkans.
Vučić: "Ovo nije 1389. godina"
Povratak istorijskih imperija odavno je omiljena tema zapadnjačkih stručnjaka koji pišu o Balkanu. Evropska unija, koju potresaju krize, gubi tlo pod nogama, kako nam kažu, a Rusija i Turska uskaču da popune prazninu.
Svi pričaju o "neoosmanizmu", a Strateška dubina, traktat Ahmeta Davutoglua, u kojem se zalaže za aktivnu spoljnu politiku, koja crpi inspiraciju iz turskog imperijalističkog nasleđa, preveden je na doslovno sve balkanske jezike.
Ali, u predsedničkoj poseti Redžepa Tajipa Erdogana Srbiji teško je pronaći neoosmanske "ambicije". Srbija je daleko od istorijskog saveznika, blago rečeno, i nimalo ne pati od nostalgije za osmanlijskim sultanima (iako je turska serija Sulejman Veličanstveni popularna u Srbiji).
Ova poseta ima daleko pragmatičniju svrhu. Dvanaest novih sporazuma potpisano je s Vladom Srbije, uključujući i dopunu sporazuma o slobodnoj trgovini, koji su ove države zaključile 2009. godine. Srbija je, zbog svoje veličine, najvažnije tursko tržište u bivšoj Jugoslaviji, daleko ispred srodnih država, kao što su Bosna i Hercegovina i Kosovo.
"Neverovatno je da su Erdogan i Vučić partneri"
Neverovatno je da je Erdogan u Vučiću našao partnera. Predsednik Srbije stekao je iskustvo u ultranacionalističkoj Srpskoj radikalnoj stranci 1990-ih i bio je ministar informisanja Slobodana Miloševića. Ali, sada je on glas pragmatizma: "Ovo nije 1389. godina. Srbija i Turska su prijateljske države", rekao je, referišući na godinu Kosovske bitke između srpskih snaga i napadačke osmanlijske vojske.
Turska se posmatra kao partner, a ne kao pretnja, jer je njen uticaj, izgleda, precenjen. Turska je sada uglavnom fokusirana na Siriju i Bliski istok, izvor svojih najhitnijih izazova. Balkan je, u najboljem slučaju, tek pozadinska misao iako su partneri Partije pravde i razvoja, Erdoganove stranke, učestvovali na izborima u Makedoniji i Bugarskoj.
Snažnije veze sa Srbijom, bez sumnje, jesu bonus za Tursku, u vreme kad je nekad moderna doktrina "nultih problema sa susedima" odavno zaboravljena. Ali, snažnije veze ne menjaju značajno stvari ni za Ankaru ni za zapadni Balkan", zaključuje "Al Džazira Balkans".