Ružić: Državni vrh traži istorijsko, održivo rešenje za KiM
Unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji trebalo bi da profiliše jasniji stav kako pristupiti razvezivanju "kosovskog Gordijevog čvora", svi predlozi su u opticaju, pa i predlog o podeli KiM, smatra ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.
- Od građana, nadležnih institucija, akademske zajednice i SPC očekujemo da čujemo i dobijemo inpute na koji način oni sagledavaju ovu problematiku i da nakon toga, u epilogu, dobijemo jasniji stav kako pristupiti razvezivanju "kosovskog Gordijevog čvora" - objašnjava za Tanjug Ružić o tome šta očekuje od dijaloga koji je pokrenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Državni vrh Srbije odvažio se, kaže, da ne drži glavu u pesku, nego da pokrene proces koji, prema njegovim rečima, treba da dovede do održivog i istorijskog rešenja problema Kosova.
- Uvek je bolje biti aktivan u tom procesu, učestvovati i afirmisati svoje državne razloge i nacionalne interese, i uvažavati činjenicu kolika je naša zemlja - ističe on i objašnjava da je državni vrh, kako kaže, uspeo u velikoj meri da pozicionira pitanje KiM među prioritetne teme agendi mnogih zemalja.
Ističe da očekuje i mnogo odgovorniji pristup međunarodne zajednice u ostvarivanju prava Srba na teritoriji KiM, pre svega, na polju prosvete, zdravstva, a smatra da je od izuzetne važnosti da se, kako kaže, dogovori eksteritorijalnost SPC, povezivanje crkava i manastira.
- Elementarna logika nalaže da predstavnici Srpske liste igraju mnogo važniju ulogu u političkim procesima na KiM na izgradnji institucija i demokratizaciji kosovskog društva u kome je i 150. 000 Srba. Uloga predstavnika Srpske liste je da se kona no zaokru i proces formiranja ZSO - naglašava Ružić.
Na pitanje da li će u razgovoru sa predsednikom Vučićem, njegova partija ponoviti ideju o podeli Kosova, koju je ranije izneo šef njegove stranke Ivica Dačić, Ružić kaže da je to jedna od ideja koja će sigurno biti pomenuta.
Smatra da za takvo rešenje nije kasno, te da se istorijske okolnosti u svetu menjaju.
- Za 15 godina možda će to biti drugačije ali moramo sagledati šta je realnost, šta je potreba naših - zaključuje on.