"Vučić se plaši da će proći kao Gruevski"
Indikativno je da u ovom momentu ne vidimo jasne poruke iz Evrope na adresu Srbije, kaže Vedran Džihić, viši savetnik Austrijskog instituta za međunarodnu politiku, komentarišući za Danas aktuelnu krizu u odnosima Beograd-Skoplje.
"Kriza veštački napravljena"
Džihić dodaje da "vidi nekoliko zabrinjavajućih fenomena".
- Paradoksalno je da se veštački inscenira kriza koja suštinski ne postoji i da se onda to što je veštački proizvedeno gasi hitnim merama dirigovanim od strane onoga koji je krizu i osmislio. To me podseća na metaforu o piromanu koji podmeće požar, a onda ga gasi, uživajući u publici koja mu oduševljeno aplaudira - kaže Džihić.
- Hiperprodukcija galame i personifikovanog spektakla suštinski limitiraju javni diskurs i amputiraju slobodu građana. Dakle, ovi procesi vode u postepenu destrukciju Srbije kao društva i države, a upravo Vučić kao zamena za sve postaje metafora za destrukciju srpskog društva i državnosti - smatra on.
"Tenzije se dižu zbog Vučićeve nesigurnosti"
Prema Džihićevom mišljenju, "iza ovako intenzivnog i agresivnog dizanja tenzija krije se i klica nesigurnosti režima i samog Vučića i straha od gubitka kontrole i vlasti".
- Makedonija je postala ogledalo koje omogućava pogled u budućnost za sam režim, a ta budućnost plaši vladajuće strukture u Srbiji. Ono što oni vide su neke nove snage u opoziciji koje počinju da otvoreno i činjenično raskrinkavaju nedemokratske metode vladavine, u slučaju Makedonije Gruevskog, a u slučaju Srbije Vučića, koje onda stvaraju kritičnu masu koja naslućuje mogućnost neke vrste revolucionarnog pokreta i rušenje starog režima - zaključuje Vedran Džihić.