Može li "Kurir" da ugrozi Vučićev rejting?
"Već više od dva meseca Kurir žestoko kritikuje Vučića i njegove bliske saradnike. Kurir je već jednom bio u sukobu sa Vučićem, pa su se pomirili. Zašto je došlo do novog sukoba?" pita Radio Slobodna Evropa.
"Jezik tabloida kao saopštenja SNS"
- Mislim da je to pokušaj da se taj list uzdigne iznad onoga što je žabokrečina na našoj političkoj sceni. Mi danas imamo situaciju da su listovi poput Blica, koji nisu bili tabloidi, krenuli da služe Vučiću. Aleksandar Rodić, vlasnik Kurira pokušava da krene u neke druge političke sfere u kojima bi našao novu čitalačku publiku. Jer, danas je medijski prostor prezasićen tabloidima i svi oni isključivo služe Vučiću - kaže novinarka beogradskog nedeljnika NIN Sandra Petrušić.
- Mislim da čitaoci tabloida sada veruju Kuriru na isti način na koji veruju Informeru kada blati Vučićeve protivnike. Čini se da u poslednjih pet godina, otkako je Srpska napredna stranka došla na vlast, jedino razumemo jezik tabloida. U ovoj državi više nemamo ni institucije, ni tužilaštvo, ni dijalog u skupštini - imamo samo tabloide. Mislim da smo svi mi, ne samo oni koji čitaju tabloide, osuđeni na taj rečnik - kaže Petrušić i dodaje:
- Jezik tabloida veoma mnogo liči na saopštenja SNS. Oni, recimo, kažu: "Vedete DOS-ove hunte odbijaju dijalog o Kosovu, jer nemaju pojma šta bi rekli", "Jeremić sve više podseća na Envera Hodžu", i tako dalje. To su zvanična saopštenja vladajuće stranke čiji je lider Aleksandar Vučić, koji je i predsednik svih građana Srbije. On se nikada nije ogradio od takvih saopštenja.
"Medijska scena gora nego devedesetih"
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Rade Veljanovski kaže da i u svetu postoje tabloidi, ali tamo vladaju druga pravila. "Tamo tabloid ne sme da laže, iskrivljuje činjenice, da bruka, prlja i blati ljude. Tamo postoje regulatorni mehanizmi, pa mediji koji to rade podležu sankcijama", objašnjava Veljanovski.
- Moramo imati u vidu da je medijska scena u Srbiji danas gora nego devedesetih. U ono vreme imali smo više slobodnih medija nego danas. U njima su mogli da se čuju stavovi kritičara i protivnika režima Slobodana Miloševića. Danas takvih medija ima znatno manje i onda treba razumeti i ljude iz opozicije što nisu, da tako kažem, "gadljivi", pa objavljuju svoje stavove i mišljenje u listu kakav je Kurir - dodaje Veljanovski.
- Nikada Informer, Pink i Studio B ne bi bili u stanju da se do te mere bore protiv svega što je opoziciono da nemaju snažnu podršku vlasti, a ta podrška nije samo politička. Iza toga, naravno, stoji i novac. Režimski mediji rade vrlo sistematično, u dogovoru, ništa ne prepuštaju slučaju. Oni hvale i promovišu vlast i pokušavaju da što više uprljaju njene protivnike. To je etabliran front koji je moćan i kome se je jako teško odupreti - kaže profesor.
"Vučić više u medijima nego Tito i Milošević"
- Mi imamo kult vođe. Ovo što se dešava sa Aleksandrom Vučićem je tipičan kult ličnosti. Ni Tita, ni Miloševića nije bilo toliko u medijima koliko danas ima Vučića. Vučić je svaki dan u javnosti. On nije samo predsednik države, on je istovremeno i premijer i glavni ministar, on je portparol države Srbije. On mora svaku vrpcu da preseče. Ako nešto jednog dana dođe glave ovom režimu - biće upravo ta Vučićeva opsednutost samim sobom - smatra Veljanovski.
- Mislim da Kurir ne može puno da ugrozi Vučićev rejting, jer Vučić ima medije koji su tiražniji. Pink sa svim svojim kanalima stiže u daleko više domova nego Kurir. Hvalospevi Vučiću ponavljaju se na mnogim medijima bezbroj puta u toku dana. Bojim se da Kurir ne može mnogo da naškodi Vučiću, ali mislim da Vučić svojim ponašanjem i zloupotrebom medija može u velikoj meri sam da ugrozi svoj rejting - zaključuje Rade Veljanovski.